| AutumnDay a întrebat:

Planuim sa ne mutam peste cateva luni bune in Anglia si vrem sa o luam cu noi pe pisicuta noastra de 3 ani.
Stiti cumva care e procedura pentru a o putea lua cu noi pe avion? Ce conditii trebuie indeplinite pentru a putea trece cu ea in siguranta si sa ne asiguram ca nu ramanem fara ea?
A mai reusit cineva sa mearga cu pisica in Anglia? E dificil a-ti gasi chirie daca ai un pisic?
Orice parere mi-ar fi de ajutor. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cateva sfaturi utile:
https://www.vola.ro/ghid/calatorii-cu-animale-de-companie
Pentru detalii, cere informatii exacte companiei aeriene pe care o alegi ca mijloc de transport.

4 răspunsuri:
| AutumnDay explică:

Multumesc tuturor! Stie cineva de acea "carantina"? Am inteles ca nu poti pur si simplu pleca cu animalutul odata ajuns la destinatie, ci ti-l opresc doua saptamani sau mai mult pentru a i se face anumite teste. Asa este? si cat dureaza exact?
Ma gandesc ca pentru o pisica e extrem de stresanta schimbarea mediului, daramite sa mai fie tinuta departe de stapan atata timp, singura sad

| venividivici2017 a răspuns:

In ce priveste posibilitatea gasirii unui flat, studio flat sau ceva gen share house, unii "landlords" nu accepta un pet, in timp ce altii accepta. Unii nu accepta fumatori, altii accepta samd.Mai multe detalii poti sa vezi pe Gumtree.

| Vanishgold a răspuns:

Pisica trebuie sa aiba un microchip. Trebuie sa ii faci vaccinul impotriva rabiei care trebuie sa fie facut cu cel putin 21 de zile inainte de plecare si sa nu aiba mai mult de 1 an de cand a fost facut. Ai nevoie de un pasaport si carnet de sanatate. Iar la transport trebuie sa aiba chestia aia pentru pisici care am uitat cum se numeste laughing adica nu o poti lua in brate cu tine, va merge la cala daca zbori cu avionul. Nu stiu sigur, dar cred ca trebuie sa ceri si acordul vecinilor din bloc daca stai la bloc pentru a tine pisica sau asta o fi valabila doar la caini, nu stiu sigur. Daca vei cauta pe google informatii despre conditiile ce trebuiesc indeplinite, cu siguranta vei gasi mai concret.

| Mihaella49822 a răspuns:

Intra pe aceasta pagina, ai toate detaliile necesare http://m.animalzoo.ro/......depliniti/