| Stefania a întrebat:

Profesoara la limba Romana ne-a dat cateo fisa unde scrie asa : "Texte lirice:Revedere (Mihai Eminescu), Creion, Vant Strain (Tudor Arghezi), Mama (Nicolae Labis)." Ce ar trebui sa fac aici? Habar nu amsad, nici nu ne-a spus sad. FUNDITA!

13 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Buna.Pai acestea sunt opere lirice, adica poezii.Si. sa fie cu iertare da ce pofesor ii ala care iti da numa textul fara intrebari? Hm? Bine poate v-a dat fisele ca sa cautati apoi acele poezii si sa le cititi sau sa le invatati, sau sa le faci cate un rezumat la fiecare.Iti recomand sa le citesti, daca se poate sa retii asa cat de cat despre tema poeziei(ce mesaj are poetul pentru cititori) pentru ca poate profa voastra o sa va dea un test ca "scrieti rezumatul poeziei Revedere" si atunci vei sti cu usurinta.Asa ne-a fost dat si noua o data. Poate ti-am fost de folos.
O zi buna.

| Codruta a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa faci comentariul acestor poezii thinking

| Amy a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa citesti poeziile trecute acolo! bafta!
funda?big grin

| FallingRain a răspuns:

Este lista cu cartile pe care trebuie sa le citesti.

| ziz a răspuns:

Poate trebuie sa demosntrezi ca fiecare este text liric.

Ca asa ne mai dadea si noua.

Acuma nah. vezi si tu.suna o colega sau un coleg si vezi si tu. poate n'ai fost atenta.

Sper ca te'am ajutat. Fuunda?batting eyelashes

| RhoddyS a răspuns:

Probabil sa le citesti si sa le inveti. daca nu esti sigura intreaba colegii sau suna profa(daca ai nr ei). funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fise pentru genul liric si pentru epic tu le citesti si scrii ce te intreaba pe fisa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa l-e citesti si sa faci rezumat

| madiilove a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iti intrebi profesoara de romana pentru ca poate ea a gresit...pentru ca nu se intelege nimicstraight face... funda?big grin

| biank17 a răspuns:

Sa le citesti. ce ti'a dat aici este o fisa de lectura pentru vacanta presupun.winking

| SweetCheeks22 a răspuns:

Trtebuie sa il citesti si presupun ca dupa aceea trebuie sa faci rezumatul fiecaruia... Funda?

| neji a răspuns:

Aia secheama fisa de lectura.Acolo este notat date despre autorul si una dintre lecturile sale la alegere informatii data nasterii a autorului... trebuie sa inveti cum se face una dupa exemplele din fisa ca si mie mi-a facut la fel. funda?

| neji a răspuns:

Sunt neji hyuga!