Întrebare recomandată | johnkenedy a întrebat:

Buna seara, am nevoie de o parere (sau poate mai multe). Lucrez de ceva vreme la un scenariu pentru un film horror si am niste intrebari.
1. Locatiile: unde pot filma un asemnea film? Daca inchiriez un spatiu, e nevoie de contract de inchiriere pentru spatiul acela?
2: Filmul va avea unele scene sangeroase, am nevoie sa stiu daca am nevoie de ceva aprobari pentru un asemnea film, pentru ca in Romania, filmele horror sunt un subiect controversat, nu prea sunt filme de genul asta la noi, ma refer ca sa nu am vreo problema cu autoritatile pentru un asemenea film, e evident ca vor fi integrate elemente de CGI si VFX.
3: Actorii: Vreau ca filmul sa il postez pe internet, e nevoie de un contract de colaborare sau trebuie sa imi infiintez o firma ca sa ofer contract individual de munca?
4: Drepturile de autor: In film vor fi integrate si sunete/muzica specifica genului de film, daca imi cumpar licenta pentru o muzica cumparata din afara, nu voi avea probleme dupa ce voi publica acel film?
5: Am nevoie de aprobare de la Cinematografia Romana? Si daca da, cum obtin o asemenea aprobare?

4 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

1) Cimitire și case vechi părăsite.
2) E un film -_-
4) Poți să găsești muzică specifică liberă, fără copyright pe care o poți folosii. O găsești pe Youtube la studio de creație.
5) E un film creat de tine pe care-l pui pe net, nu cred că are vreo treabă cinematografie română.

| johnkenedy explică (pentru Iunix):

Inteleg, dar eu nu ma refeream ca il postez pe youtube..eu am spus ca il public pe internet, as vrea si sa il comercializez daca se poate, sau sa particip la anumite festivale de film, eu la nivelul acela vreau sa ajung, nu sa se rezume doar la un filmulet postat pe Youtube.

| teo530 a răspuns:

1) case vechi/părăsite, in camerele și holul unui hotel, camerele și holurile unui spital (poate chiar unul vechi zi părăsit sau unul recondiționat in care sa bântuie fantoma unui pacient mort), un loc unde a mai pustiu un teren mare prin care sa bântuie vreun monstru etc.
Mă încântă ideea de a vedea in curând un film horror făcut în România(si desigur sa fie un horror bun nu că toate că*aturile alea americane) și sper sa fie gata într-un an.
SUCCES!

| monologpeblog a răspuns:

Va puteti folosi prieteni/cunostinte in loc de actori, si sa aveti un contract cu ei, cat vor din profit, ca filmul va fi facut public, dar mai bine consultati un avocat (softpedia are un forum pentru probleme legale). Pt a filma va trebuie aparatura performanta cat de cat, plus cunostinte de regie si filmografie.