| kid47 a întrebat:

Buna seara, in dupa amiaza asta am facut-o de oaie laughing), ma duceam pana la banca si cand sa depasesc un microbuz apare politia in fata.In fine faceau el nu stiu ce semne ca 'nu asa se depaseste', ca adevarul erau si cam aproape de mine in fine am gresit, am permisul de 2 luni si masina de 3 saptamani.
Mi-au luat permisul 30 de zile si mi-au dat amenda 580 de lei, mi-a spus ca daca o platesc in 48 de ore dau jumatate.Treaba e ca asta s-a intamplat azi (VINERI 26-01-2018) pe la ora 15, eu vreau sa o platesc la primarie (stau la tara) dar maine e sambata,poimaine duminica, deci sunt zile nelucratoare.Cum fac sa platesc amenda sa-mi intre in alea 48 de ore la jumatate? Vreau raspunsuri strict la subiect,daca se poate sa din regulament, am cautat pe internet dar am gasit articole vechi...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ordonanta 2/2001 art. 28

(1) Contravenientul poate achita, pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute în actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal. În actul normativ de stabilire a contravenţiilor această posibilitate trebuie menţionată în mod expres. Termenele statornicite pe ore încep să curgă de la miezul nopţii zilei următoare, iar termenul care se sfârşeşte într-o zi de sărbătoare legală sau când serviciul este suspendat se va prelungi până la sfârşitul primei zile de lucru următoare.

(2) Amenzile care se cuvin bugetului de stat pot fi achitate, prin mijloace de plată online, în conturile dedicate, la instituțiile de credit autorizate cu care există încheiate convenții sau la unitățile Trezoreriei Statului, iar amenzile cuvenite bugetelor locale se achită, prin mijloace de plată online, prin instituții de credit autorizate cu care există încheiate convenții sau la casieriile autorităților administrației publice locale ori ale altor instituții publice abilitate să administreze veniturile bugetelor locale indiferent de localitatea pe a cărei rază acestea funcționează, de cetățenia, domiciliul sau de reședința contravenientului ori de locul săvârșirii contravenției, precum și la ghișeul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României. O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite prin poștă sau electronic, prin e-mail, organului din care acesta face parte, potrivit dispozițiilor alin. (1).

(3) Plata amenzilor contravenționale achitate prin intermediul sistemelor electronice de plată prevăzute de lege se dovedește prin prezentarea extrasului de cont al plătitorului sau a dovezii de plată emise de către sistemele de plăți, aceasta specificând data și ora efectuării plății; în aceste situații se elimină obligativitatea pentru plătitor de a preda o copie de pe extrasul de cont sau de pe dovada de plată emisă de sistemul de plăți către agentul constatator sau organul din care acesta face parte.

Deci ai doua solutii: platesti online sau in prima zi lucratoare din saptamana urmatoare.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt 48 ore lucratoare. asa ca luni