Întrebare recomandată | simplaexsistenta a întrebat:

Buna seara.
La schimbarea domiciliului, ce acte necesita reînnoirea?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Actul casei, adica a celei in care te vei muta.

| gabicoo a răspuns:

Reînnoirea cui?

| simplaexsistenta explică (pentru gabicoo):

A actelor, cum e buletinul, etc

| gabicoo a răspuns (pentru simplaexsistenta):

Pentru Cartea de identitate ai nevoie - în principal de actul de proprietate al locuinței în care te vei muta și o declarație pe propria răspundere a proprietarului locuinței - în cazul în care nu ești tu proprietarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la SCLEP cu actul de proprietate în original și copie.
Copia rămâne acolo. Asta dacă e numele tău pe contract. Dacă contractul e pe numele soției sau soțului, trebuie și certificatul de căsătorie, dar asta oricum iti trebuie acolo. Merge și cu adeverință (dacă nu ai contact, dar e mai greu, nu imposibil, mama asa a făcut) de la primăria pe raza care ai imobilul, că ai în proprietate imobilul respectiv, că doar plătești impozit acolo.

| ninuku a răspuns:

Buletinul si permisul de conducere daca ai.

| suntserios a răspuns (pentru ninuku):

Ce treabă are permisul?