| Claudiu1989 a întrebat:

Buna seara, sunt locatar la un bloc cu 8 nivele, la care exista in spatele liftului un spatiu (facuta magazie, dar in timpul lui nicolae ceausescu era spatiu unde se arunca gunoi)de cativa metri patrati la care s-a ocupat diverse persoane din bloc. administratorul si presedintele de asociatie s-a hotarat sa puna chirie pe acel spatiu. vreau sa stiu daca este legal

1 răspuns:
| noktambul a răspuns:

Ghena de gunoi este un spatiu comun de folosinta (ca si casa scarilor, de ex). Daca apartamentele sunt proprietate personala, administratorul ar fi trebuit sa aiba avizul favorabil al proprietarilor pentru a inchiria acel spatiu si banii proveniti din inchiriere sa fie folositi in interesul locatarilor (acoperirea unei parti din cheltuielile comune de ex). Daca blocul este proprietate a unei persoane fizice sau juridice si voi locuiti acolo in calitate de chiriasi, citeste cu atentie contractul de inchiriere si vezi ce scrie acolo despre spatiile comune de folosinta.