| blackcat99 a întrebat:

Buna seara TPU! Vecinilor mei le-au venit cheful de ascultat muzica la maxim la ora asta, cand eu de obicei dormeam. Care e limita legala pana la care poti asculta muzica (ora de la care se primeste amenda)? Am inteles ca ora 22 dar nu stiu sigur. Funda

Răspuns Câştigător
| rutanklan a răspuns:

Asa e, ora zece. De obicei sunam politia sa raportam tipete si urlete la cei de sus si ziceau ca daca nu asculta muzica tare nu au ce sa le faca.

35 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu are relevanță ora, este vorba de tulburarea liniștii publice!
Poți suna la 112, spui despre ce este vorba și se va deplasa un echipaj de poliție pentru rezolvarea situației.
Poate merge pe Legea numărul 61/1991, republicată.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Pana la 22:00 au voie.

| FlorinDiablo a răspuns:

Foarte bine fac, daca ma aveai pe mine ca vecin si imi faceai reclamatie te bucurai de muzica portie dubla.Nu sa inventat politist care sa imi dea amenda pentru ca ascult muzica fie ea tare sau incet.

| Andrei07565486 a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Daca eram vecinul tau, si din greseala ascultai manele, in urmatoarele 20 sec ramaneai fara net si fara lumina...hee hee

| FlorinDiablo a răspuns (pentru Andrei07565486):

Nu ai cum, totul vine la mine in casa panou de sigurante tablou tot, netu e pe linie telefonica.Si sa nu uit am si un UPS legal la PC care ma tine cam 2 ore.

| Andrei07565486 a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Totul se poate rezolva, atunci as putea sa trec pe partea tehnica a pc, laughing

| FlorinDiablo a răspuns (pentru Andrei07565486):

Cum sa treci pe partea tehnica laughing Ca nu e obligatoriu sa ai net ca sa dai muzica tare o poti da si din mp3 player cu o statie puternica sau cu un 5.1

| Andrei07565486 a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Si vrei sa spui ca u ai mp3 player si il tii conectat la sistem 5.1?laughing)

| FlorinDiablo a răspuns (pentru Andrei07565486):

Nu ca il tin conectat dar pot face si lucru asta daca vreau sa dau teruare cuiva.

| Andrei07565486 a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Cum am mai spus, se gaseste solutii, n-am cum sa ti le enumar acum decat daca ar fi sa patesc situatia asta.

| Magnifico a răspuns (pentru Andrei07565486):

Andrei07565486 a răspuns (pentru FlorinDiablo):
Daca eram vecinul tau, si din greseala ascultai manele, in urmatoarele 20 sec ramaneai fara net si fara lumina...

laughing)))))

| FlorinDiablo a răspuns (pentru Andrei07565486):

Pai mutete cu mine pe scara sa ne distram sa vedem, si sa stii ca sunt rasbunator cine imi face reclamatii pateste cateva ceva...

| FlorinDiablo a răspuns (pentru Andrei07565486):

Muta-te m-am grabit!

| Andrei07565486 a răspuns (pentru Magnifico):

Aaa. laughing

| blackcat99 explică (pentru FlorinDiablo):

Ti-am vazut avatarul, si cred ca esti fan al muzicii rock. (Te rog sa ma scuzi daca gresesc, insa nu ai precizat ce gen de muzica asculti). Nu ma deranjeaza muzica chiar deloc, atata timp cat e ascultata la un nivel mediu, si nu seara. Vecinii mei asculta manele, care ma scot din sarite. Cu celelalte genuri nu am nimic, dar manelele nu le agreez. Cat despre portia dubla de muzica, nu stiu ce sa zic, in afara ca te alegeai cu dosar penal pentru tulburarea linistii publice, indiferent de ora happy

| Andrei07565486 a răspuns:

Depinde si de unde esti, normal la ora 22, eu cel putin ascult pana la 2-3 dimineata, nu ma deranjeaza nimeni

| RB26DETT a răspuns:

Pai poti face reclamatie la politie, ce daca te deranjeaza cand dormi? mai ales daca stai la bloc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asculta manele reclamai daca e rock bucurate!

| Andrei07565486 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu se rezolva nimic, te duci si te tai lumina.laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei07565486):

Eu nu ma taiwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei07565486):

Le tai* laughing

| Andrei07565486 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, unde era desteptul. si vrei premiul nobel?laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei07565486):

Da normal!

| IonutAxi a răspuns:

Esti la sat? sau oras? adica la curte
sau la bloc?

| R0co3 a răspuns:

De la 7 in sus nu mai ai voie si in niciun caz noaptea ( seara )
(dimineata) pana in ora 11 sau 12 nu ai voie decat dupa 12 : 30 - 1. FunDa?

| Snowclaw a răspuns:

Intre orele 13-17 si 20-08

| eu1893 a răspuns:

22:00 happy Dupa aceasta ora poti suna linistit/a la Politie happy

| ILovemathhhh a răspuns:

Da, 22 din cate stiu eu, sper ca ti-am fost de folos.

| octrta a răspuns:

Sincer nu cred ca e o limita legala, dar poti si tu sa te duci la ei si sa-i rogi sa dea muzica mai incet, sau daca au chef sa asculte la max sa asculte la casti, eu asa fac ca sa nu deranjez vecinii happy

| blackcat99 explică (pentru octrta):

Offf crede-ma ca a fost tata de mii de ori sa le spuna chestia asta. Din contra, mai rau fac. Asta e mentalitatea romanului. Prost crescuti de mici. Bun asculti muzica, asculta Doamne iarta-ma incet. Am chemat politia de nu stiu cate ori. Oricum, iti multumesc pentru raspuns.

| PREDAERIK123 a răspuns (pentru blackcat99):

Tocmai te-ai jignit pe tine!

| fabyan a răspuns:

FlotinDiablo
Ai fi uimit sa afli cum te-as lasa eu fara muzica... daca mi-ai fi vecin...
Desi nu prea pot sa te judec ca ei eu ascult muzica tare... stau la et 2 si vecinii de pe scara strang semnaturi sa ma reclame la asociatie laughing. acuma ori ca ar fi pentru muzica. ori pentru rottweile'e'rii mei putin zgomotosi.
Oricum. Eu reduc volum la ora 22:00.