| ThinkPink a întrebat:

Buna sera happy. Mama mea mi-s dat acum vreo 2 ani un medalion de vreo cateva grame de argint.Pe el e Maica Domnului, si pe spate scrie in latina urmatoarele cuvinte:"Per mariam varnantem in floribus rosarum 1919". Deci ce inseamna? fundita celei mai bune traduceri

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De fapt este "Per Mariam vernantem in floribus rosarum" si este un fragment din Rozariul Sfintei Maria. Inseamna "prin Maria care infloreste intre florile de trandafiri". E un vers foarte frumos

4 răspunsuri:
| Brunette12BaBiys a răspuns:

Ceva cu Maria cu trandafiri.si celelalte cuv mai uite-te ca nj daca le-ai scrs corectwinking

| DiannaDia a răspuns:

Varnantem prin marea în florile de trandafiri din 1919funda>?

| mihaibrasov a răspuns:

Inseamna ca n-o sa iau funda ca nu stiu.

| magicianul19 a răspuns:

Prin Maria in mijlocul florilor de trandafir o traducere la prima vedere daca imi mai spui o data textul dar exact cum scrie itit traduc mai bine