| Simoneloo a întrebat:

Buna!
Stie cineva un site unde pot gasi traducere din romana in engleza la robinete industriale? M-am angajat de curand la o firma care vinde robinete industriale, si trebuie sa caut mai multe tipuri de robinete, iar daca le caut pe google translate mi le traduce mot a mot, ceea ce nu e bine!

Merci anticipat!

2 răspunsuri:
| pisicuta18 a răspuns:

Poti intra pe google si dai la traducere si poti scrie in romana si iti da in engleza

| Simoneloo explică (pentru pisicuta18):

Merci pisicuta18, dar nu e bine asa! de exemplu la robinet de inchidere cu ventil se spune globe valve, iar la cel de inchidere cu sfera se zice ball valve, la cel de retinere se zice check valve. daca intri pe google ti le traduce in felul urmator in aceeasi ordine de mai sus: valve closure valve, sphere valve closure si valve retainer. deci daca faci o comparatie nici macar nu se aseamana.
imi trebuie traducerea in termeni tehnici!
merci oricum