| GeorgianaEftodi a întrebat:

Sunt clasa a XI-a, dar deja ma gandesc serios sa dau la facultate in Suedia sau Danemarca, sectia 'Media Studies(Journalism)', insa am o multime intrebari. Ce universitati din aceste tari au aceasta sectie? Ce documente ar trebui sa depun? Care este suma lunara pentru cazare? Aveti cunostinte sau prieteni care studiaza la o facultate de genul? Merci.

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Vrei sa mergi la media studiez, esti a unshpea' si nu esti in stare sa te documentezi pe net? Hmmm... ceva nu se leaga aici, dar hai ca sa nu zici ca sint rau. "Doi" sfaturi:
1. In cazul in care nu ai facut-o inca, gindeste-te bine pe ce arie a jurnalismului vrei sa te axezi si fa-ti un blog in domeniu. Ceva serios, cu domeniu propriu si hosting, nu aiureli gratis. Investitia e minima (se poate si cu aproximativ 100 de dolari pentru primii doi ani de hosting si domeniu.com). Daca totul merge ok si il cresti frumos, il vei putea prezenta ca proiect de absolvire/licenta/whatever, iar pe marginea dezvoltarii si evolutiei lui ai putea scrie o carte digitala pe care sa o vinzi contra-cost. Cu siguranta si-ar scoate pirleala o astfel de carte, studiile de caz in blogging/jurnalism online pe termen lung sint destul de rare.
2. Nu te grabi cu plecatul, ceea ce vrei tu se poate face si la distanta. Plus de asta, sint FOARTE multi romani care isi fac treaba de minune scriind pentru CNN si alte site-uri mari din afara fara sa fi avut mari studii. Experienta si adaptabilitatea primeaza. Daca vrei musai o diploma, aia se poate lua si mai tirziu. E mai penibil sa mergi la un interviu live/sa aplici online cu o diploma si nema experienta practica decit invers, mai ales in domeniul asta.