| Fsdalajdljaljdvndnlgd a întrebat:

Buna! Sunt in Franța recent ajuns si as dori sa mi trag wi-fi in chiria in care stau deoarece nu am. Cei pe care i am întrebat mi au răspuns că trebuie să mi fac contract cu o firma de aici pe macar un an si o sa vina ei sa mi bagi internetul.
Întrebarea mea este daca nu cumva există altă modalitate pentru a-mi configura singur wi-fi? Nu as putea sa cumpăr eu un router si sa-l conectez la laptop cu un cablu de internet cumpărat din magazin? Va întreb deoarece nu am mai fost pus in situații de genul pana acum

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
E un router la telekom 700lei cu cartela, ti-o plateste cineva in tara 50lei pe luna doar il bagi in priza si atat.
Sunt mai multe routere si mai ieftine si faci cum ai zis tu cu cablu, merge.

| Dandinelle a răspuns:

Când iti faci contractul cu firma care are internetul pe zona ta (poate sunt mai multe, și au și oferte) - atunci iti dau ei/sau cumperi de la ei un router și vin acasă și ți-l montează și-ti lasă parole etc.
Daca-ti iei router tot trebuie să-l conectezi la o rețea, de aia trebuie sa faci contract cu un furnizor de internet. O alta opțiune ar fi sa vezi dacă Vodafone sau telekom sau ce-o mai fi pe-acolo au stick-uri pentru internet. Binenteles și la alea trebuie sa plătești. Baga-te pe grupuri de romani în Franța pe Facebook sau poate găsești din orașul în care ești și întreabă pe-acolo, e mai eficient decat pe-aici.