| Teiubescmult44 a întrebat:

Buna TPU! Am 21 ani și am o problema, cel puțin pentru mine e. Am multe coșuri pe spate și în zona lombara și sincer nu știu ce sa mai fac, deci am incercat multe creme, am fost la medici și ei mi-au recomandat o grămadă de creme, dar nu au putut să identifice exact problema. Cel mai probabil, poate am psoriazis, pe baza de stres. Ce îmi recomandați?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda: 2 dusuri pe zi, dimineata si seara si freaca-te cu un burete lufa si sapun, apoi clatit bine cu apa calduta.
Poarta numai imbracaminte de bumbac (100% cotton) sau in (linen 100%), fiindca materialele supraelastice sau care contin amestec de elastan, licra, spandez sau polipiuretani, sunt cele la care corpul reactioneaza imediat, mai ales in conditii de temperaturi inalte, deoarece nu permit absorbtia tranpiratiei, inabusind pielea, iritand-o, facilitand aparitia de cosuri si bube pe corp.
Fiul mei a trecut prin exact aceeasi situatie si desii i-a fost greu la inceput sa renunte la tricourile superbe din amestecuri supraelastice, pana nu a renuntat complet la ele ((schimbandu-le cu cele de bumbac), nu i-au trecut cosurile de pe spate.
Crede-ma ca merita incercat!
inca ceva, nu mai folosii creme, fiindca ingrasa pielea si astupa porii, facand mai mult rau decat bine, mai ales pe calduri mari.

5 răspunsuri:
| denismaria92 a răspuns:

Du-te la enocrinolog, o sa iti faca niste analize. Daca te duci, intreaba-l de Verospiron. Pe mine personal m-a scapat de cosuri. Eram plina.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Psoriazis este altceva. Rezultă din ceea ce mănânci.

| Frank51 a răspuns:

Toți mai avem câte un coș două pe spate și pe umeri, este ceva normal la bărbați, dacă ai foarte multe atunci este problemă și trebuie să faci tratament.

| Vântulalb a răspuns:

Cel mai probabil te-ai dus la medicii gresiti. Acneea NU este boala de piele. E hormonala. Dar se pare xa la tine apare si din cauza transpiratiei abundente. Igiena e importanta. Mergi si la un endocrinolog.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

big grin Un medic dermatolog happy Am avut și eu niște eczeme pe gât și pe spate parcă și mi-a prescris Advanan Milk, big grin emulsie cutanată, o cremă ca laptele și a avut rezultate radicale. happy Îți va prescrie niște cosmetice, cel mai probabil. happy Sper că ți-a fost util sfatul meu și dacă da, aștept și eu o fundă din partea ta : )) Sănătate! big grin