| CinevaAnonimă a întrebat:

Am auzit de mai multe ori de aces cuvint,, seppuku" dar nu stiu ce inseamna. Ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Inseamna acelasi lucru ca si harakiri, un ritual de sinucidere la japonezi.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dismally):

Really? La cat de obsedat sunt eu de Japonia, cum de nu am auzit de asa ceva? Mi-am dat seana ca era ceva legat de japoneza, dar acum am aflat si ce inseamna.

| Dismally a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu stiu cum de nu ai auzit pana acum, probabil ai fost interesat de alte lucruri din cultura lor happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dismally):

Probabil.

| Zathara a răspuns:

Seppuku (sau harachiri) desemnează un mod de sinucidere prin spintecarea pântecelui cu pumnalul sau cu sabia, practicat mai ales de samuraii japonezi.
Actul este dus la sfârșit după ce o persoană care asistă la acest act, termină sinuciderea prin tăierea capului celui care se sinucide. Seppuku este o ceremonie sacră care își are rădăcinile în perioada antică a Japoniei și care a rămas rezervată doar clasei privilegiate a samurailor. Când un conducător murea, subordonații acestuia îl urmau prin seppuku pentru a-și dovedi loialitatea și demnitatea. Seppuku mai era folosit și ca mijloc de corectare a unei greșeli printr-o moarte onorabilă.