| user73763636828 a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare dacă vreau să mă mut în Uk și eu am buletin cu cetățenie română și vreau să îmi schimb buletinul și să am cetățenie dublă (și în România și în Uk) unde și când trebuie să îmi schimb buletinul? Eu vreau să am domiciliul în Uk(încă nu sunt în Uk și nu dețin nicio proprietate acolo) și reședința în România, cum fac asta? Și unde? Ce documente îmi trebuie? Și cat timp durează? (Aproximativ măcar) pot să îmi schimb buletinul direct în Uk după ce îmi cumpăr o locuință acolo și o să mă angajez la un job de acolo?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

".pot să îmi schimb buletinul direct în uk după ce îmi cumpăr o locuință acolo și o să mă angajez la un job de acolo?"

Nu! Acest lucru nu este posibil atat de simplu si usor, necesitand sa intrunesti anumite conditii. Uite aici 2 articole care explica ce trebuie sa faci pentru a emigra in UK:

https://www.digi24.ro/......te-1400707

https://www.gov.uk/......itizens.ro

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legatura cu proprietatea

uite

Modalități de dobândire a cetățeniei britanice

Trebuie să fi locuit în Marea Britanie timp de cel puțin cinci ani și să fi obținut rezidență pe durată nedeterminată (ILR) sau statutul de rezident (Settled status) și să îl păstrați mai mult de 12 luni.

În calitate de soț al unui cetățean britanic, puteți solicita cetățenia britanică dacă ați locuit în Regatul Unit în ultimii trei ani și dețineți rezidența pe durată nedeterminată (ILR) sau statutul de rezident (EUSS)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Crezi tu ca in Anglia stau cîinii cu covrigi in coada? Adica vei avea destui bani sa iti cumperi o locuinta? Si acolo sunt foarte scumnpe casele ca si la noi, de ce nu iti cumperi aici un apartament? Si la ce ai nevoie de dubla cetatenie? Mergi la ambasada marii britanii din Romania si intreaba i pe ei.

| relian a răspuns:

Tu incurci actul de identitate cu cetateania unei tari.

Is doua chestii total diferite. Daca esti cetatean roman, nu poti sa fii si cetatean englez, cel putin asa peste noapte laughing

Poti sa iti cumperi si castele in UK no sa iti dea aia cetanenie asa peste noapte.
In UE sa devii cetateanul altei tari de acolo, trebuie sa locuiesti in acea tara ani buni, ceva peste 10 ani, sa dovedesti ca ai locuit acolo, apoi dupa stiu si eu citi 15 ani sa depui o cerere, iar guvernul lor, cand si daca teor aproba, cam asta sta treaba cu cetateania.

Poti sa fii miliardar, te muti in UK nu iti da nimeni cetatenie asa ca esti tu Gica Petrescu laughing

Legat de actul de identitate, ala da, e alta poveste, poti sa ai un ID in UK daca asa se cere, oricne locueste acolo trebuie sa aiba ce spune legea din UK

Deci nu schimbi tu nimic, tu trebuie sa faci ce spune legea din acea tara.

Daca cindva o sa devii cetatean al UK atunci vei avea dubla cetatenie, nu te incurca nimeni, de fapt nici nu-ti cere careva sa renunti la cetateania uneia din cele doua tari.
Si DA poti sa ai doua acte de indntitate diferite, adica diferite ca tara, unul in RO altul in UK.
Ambele vor fi valabile oriunde vei merge.Eu am 2 ID am buletin sau cum so numi romanesc si am si ID american.
Am dubla cetatenie, am 2 pasapoarte laughing unu o expirat deja, deci cam asa sta treaba, daca e sa retii ceva bun.

Vad tanti Violeta desi ea locuieste in Australia, nu stiu ce desene animate spune. Nici macara na sesizat ca tu esti doar roman, banui ea crede ca mergi in alta tara, sar aia pe tien sa iti dea cetatenie laughing exact pe tine te asteptau aia, iti pune si coronita.

Ia intreaba ea cum o obtinut cetatenie australiana, a sa cum o ajuns acolo gata, vai esti romanca pe tine te asteptam laughing

Doar tu personal in cazul in care ai mai multe cetatenii, poti renunta, asta daca vrei, dar si atunci trebuie sa faci o cerere speciala, sa le spui ca vrei sa renunti, sa le arati un motiv si doar asa se poate renunta la una din cetatenii.

Personal nu am auzit pe nimeni sa renunte la una din cetatenii daca au mai multe.
Asa ca nu incurca un act de identitate cu cetatenia, is chestii separate, sa devii cetateanul altei tari, este actul cel mai greu de obtinut si ultimul sa-i zic asa.

| CovaciEmil a răspuns:

Poți avea cetățenia dublă, dar trebuie să faci dovada vechimii țării /a șederii +ca ai spațiu locuibil, la fel ca în România. să te încadrezi la cerințele uk. Vei avea apoi dublă cetățenie!