| yumeee a întrebat:

Am o întrebare în legătură cu conturi bancare, extrase de cont, ETCETC, mi-am măcinat nervii vreo 2 ore în şir.
Deci, eu am 17 ani şi am un card de alocaţie de la Banca Transilvania. Ne-a dat la şcoală nişte foi de completat, pentru a primi alocaţie şi după 18 ani, până când terminăm liceul. Şi pe foaia aia trebuie să completez printre altele cum vreau să primesc alocaţia: în cont personal (nr *blabla* deschis la banca *blabla*) sau în cont de card (nr *blabla* deschis la banca *blabla*). ei, eu cred că trebuie să scriu în chestiile alea de la Cont Personal, pentru că sunt minoră şi nu am card propriuzis, e un card de alocaţie, nu? Ok, şi nr de cont care-i? Am cerut un extras de cont de la o bancă dar era o greţoasă şi n-am înţeles nimic şi-am plecat cu o falcă-n cer şi una-n pământ de acolo. Iar pe extras am o mie de coduri, mai exact: Extras Cont *cod*; Cont alternativ *cod*; Cod IBAN *cod*. Pe care din ele trebuie să-l scriu?!?!?!
Iertată-mi fie ignoranţalaughing.
Mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| matraguna1 a răspuns:

Codul IBAN e varianta completa a contului. Daca vei avea/ai card, sa nu confunzi cifrele de pe card cu contul. numarul cardului e unul, contul e altul. lumea in general nu face diferenta dar sunt lucruri total diferite. Sin ti-a dat un link unde iti explica exact din ce e format IBAN-ul (prescurtarea tarii, a bancii, si cifrele contului). Daca vrei sa ai acces usor la banii de pe cont, iti recomand sa-ti faci un card legat la acel cont. comisionul de retragere bani de la casierie e mai mare decat comisionul de retragere bani de la bancomat (asta in caz c vrei sa retragi).

2 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Codul care incepe cu RO urmat de mai multe cifre, mai precis codul IBAN
http://www.infobursier.ro/picture/structura_cod_IBAN_in_Romania.gif

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa scrii IBAN are 24 de cifre.