| lorrena97 a întrebat:

am si eu o problema de fizica si nu stiu exact cum sa o explic..am doua creioane hexagonale si o rigla..pentru inceput iau cele doua creioane si le asez pe masa punand deasupra lor rigla..incepand sa deplasez cele doua creioane incet observ ca in momentul in care acestea se unesc sunt pozitionate in centrul liniei.ex daca linia mea are 20 cm ale ajung la 10 cm(adica in centrul de greutate)..cum pot explica aceasta?

1 răspuns:
| ProfDeMate a răspuns:

Deplasand unul dintre creioane spre mijlocul riglei observam ca se produce o dezechilibrare, in sensul inclinarii riglei de partea dinspre care am deplasat creionul. Pentru a reface echilibrul va trebui sa deplasam cel de-al doilea creion spre mijlocul riglei astfel incat portiunea de la creion spre capatul riglei sa fie egala cu portiunea corespunzatoare de la celalalt capat al rigle. Dupa mai multe mutari spre mijlocul riglei si reechilibrarile corespunzatoare vom ajunge sa pozitionam cele doua creioane chiar la mijlocul riglei pentru a o mentine pe aceasta in echilibru.
Mult succes in rezolvarea altor probleme!