| Elyiela a întrebat:

Bună,TPU! Aș dori sfaturi/pareri despre o situatie la care sunt foarte indecisa in momentul de fata. Practic, eu in momentul actual lucrez pentru un call center la un departament de fraude bancare. Salariul variaza, este cam 4500 net la care se adauga sporurile de weekend si de noapte (avand in vedere ca in general lucrez cam 2 weekenduri pe luna ajung la 4900-5000 lei net lunar) plus bonuri de 40 lei/zi si alte beneficii sub forma de vouchere la diferite firme.
Turele sunt impartite cum am spus in 3 schimburi, mai mult 1 si 2 si in general prind 2 weekenduri pe luna de lucrat. Mie nu imi place lucratul in weekend pentru ca atunci cand lucrez in weekend inseamna ca firma imi da liber in cursul saptamanii si sa fiu sincer nu imi trebuie si nu ma ajuta. Mi as dori sa petrec mai mult timp cu prietenii si cei apropiati mie si cand lucrez in weekend nu pot. Asta ar fi o problema. Problema a doua este ca este un job stresant si suntem contorizati la minut si sunt putin flexibili cand vine vorba de timpul liber al angajatului.
Multi clienti care suna sunt ori nervosi ori inculti si deci te enerveaza oricum. Cine a lucrat in call center stie despre ce vorbesc. Recent, am aplicat la un alt job, care nu este pe apeluri ci pe back office doar si cu sch 1 si 2 dar weekenduri libere. Salariul este mai mic, cu aproximativ 800 lei daca ar fi sa iau in calcul diferenta la bonurile de masa si la salariu, fata de jobul actual. Insa ma gandesc ca nu este la fel de stresant, fiind doar back office. Asta ca si avantaj ar fi.Totusi, este un rol de Content Moderator, si practic ai de a face cu continut sensibil si cu impact emotional iar eu nu sunt cea mai detasata persoana, fiind o fire mai sensibila. Domeniile joburile clar sunt diferite intre ele. Sunt indecisa... Ambele ofera contract pe nedeterminat deci asta nu ar fi o problema. Ma gandesc sa nu fac o greseala si mi-e greu sa pun in balanta ce este mai bine pentru fiecare are atat avantaje cat si dezavantaje.

Voi ce parere aveti, cum ati proceda, ce ati lua mai mult in calcul daca ar trebui sa alegeti intre ele?
Mentionez ca la primul job lucrez cam de 1 an si.