| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! astazi s-a auzit un fel de ticait din zona centralei, iar eu am scos o din priza cand l am auzit, insa acesta nu s-a oprit si a mai continuat ceva vreme, iar dupa 10 min crd sau ceva de genul a pornit iar si se auzea mai tare(centrala fiind scoasa din priza in continuare) menționez faptul ca începuseră intr-un fel sa mi bruieze si curentul ( la modul ca palpaiau becurile ) acest sunet nu s-a mai auzit niciodată pana azi.De la ce ar putea fi? (Apropo toata această întâmplare nu a durat ft mult)

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca becurile palpaiau si s-a auzit barait (si cu centrala scoasa din priza), atunci se pare ca ai probleme cu reteaua electrica (posibil contact defect prin reteaua de curent).
Cheama un electrician autorizat cu experienta, sa-ti verifice circuitele electrice (inclusiv din perete)!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Posibil! am observat ca in momentul in care dau drumul la apa calda, becurile incep sa palapie( nu ft rau dar o fac). Este ciudat faptul ca pana acum nu am avut probleme de genul acesta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate era doar ticaitul de dilatare a materialelor dinauntru. Suna atat pe incalzire, cat si dupa oprire, cand se raceste la loc.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Este posibil sa fie asta, cum am scris si mai sus este prima data cand se intampla asa ceva! De la momentul întâmplării pana acum nu s-a mai auzit nimic, centrala functioneaza perfect normal, insa este posibil sa fie o problema cu reteaua electrica deoarece am observat ca in momentul in care dau drumul la apa calda, becurile palapie. (nu ft rau dar o fac) nici asta nu s-a mai intamplat pana azi

| untu a răspuns:

Este vorba de centrala de apartament pe gaze? Si atunci ce mai stai si scrii aici? Nu le rezolvi nimeni pe aici, ci mai degraba sunati si chemati un tehnician de la gaze sau de la firma de termocentrale sa le verifice functionalitatea lor! E mai bine sa luati urgent masuri ca inainte sa provoace un accident casnic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E vorba de un sunet ca si cum s-ar lovi niste metale in ele, un fel de troncanit?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prima data am auzit un fel de troncanit, la modul ca se auzea de parca cineva bate in teava cu ceva (sau cel puțin ceva de genul), iar dupa aceea am fost la centrala si se auzea doar ticăitul acela in zona in care ea este pozitionata (de cand m-am dus acolo s-a auzit doar ticăitul si n am mai auzit "trocanitul") De la momentul întâmplării pana acum nu s-a mai auzit nimic. Centrala functioneaza normal! Insa am observat ca in momentul in care dau drumul la apa calda becurile palapie (nu foarte tare dar o fac). Pana azi
n am avut genul acesta de probleme

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Troncanitul ala,ca si cum bate cineva in țeava se numește lovitura de berbec,adică este prea mult aer in țevi si cand acesta traversează prin ele face acest sunet,problema nu se prea poate rezolva singura,trebuie chemat reparator, atâta tot, daca sunetul de lovitura se aude cand folosesti apa calda închide imediat, daca lași apa sa curga, o sa iti strice si mai mult componentele din centrala.