| almaz a întrebat:

Când mergi la consulat, și vrei sa aplici pentru viza, pașaportul rămâne la tine sau îl predai lor, alături de celelalte documente? Cine știe, mulțumesc.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu precizezi statul de la al carui consulat vei solicita viza de intrare!
In ce priveste viza pentru SUA, vei preda pasaportul ofiterului consular numai daca acesta ti-l va cere in vederea aplicarii vizei de intrare. In cazul in care, dupa interviu, ofiterul consular nu-ti va retine pasaportul inseamna ca nu ai reusit sa obtii viza de intrare pe teritoriul acestui stat. Se retine doar pasaportul fara alte documente!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Despre ce viza vorbești? Dar în general da lași pasaportul

| almaz explică (pentru suntserios):

Viza pentru Franța, de lucru!
Sunt deja acceptat ca a trimis compania către consulat cererea mea și mi-au acceptat-o, deja am programare la ei, urmează sa merg sa duc tot setul de documente care mi l-au cerut. Apropo, ai idee cât durează? Cât timp pana când primesc viza?

| suntserios a răspuns (pentru almaz):

Viza de lucru? Suntem în UE, cine mai cere asa ceva?

| Lorennn a răspuns:

Buna trebuie sa dai si pasaportul. Daca interviul pentru viza a fost acceptabil ei iti vor retine pasaportul ca sa il trimita prin curier cu viza, daca nu la interviu primesti pasaportul inapoi pentru ca ai fost respins.