| Konata a întrebat:

Dece atunci cand spargem un balon se face mult zgomot? (boom!). Este cumva forta de inertie care actioneaza?

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pentru ca aerul degajat de balon atunci cand acesta se sparge se misca mai repede decat viteza sunetului. Si asta produce un sonic-boom. *de mica intensitate *
Cu cat aerul e mai comprimat cu atat zgomotul va fi mai mare.

| WhiteMoth a răspuns:

Cand e umflat, in materialul balonului (latex) este stocata foarte multa energie. Atunci cand in balon apare o mica gaura (atunci cand il intepi de exemplu) latexul se contracta cu o viteza mai mare decat viteza sunetului eliberandu-si toata energia - astfel apare un 'boom sonic' (cauza zgomotului puternic).

| andrei_8786 a răspuns:

Nu! Pentru ca balonul se umflă fiind subtire. Dar fiind si elastic, se aude un zgomot la spargere. Se intampla asta pentru ca tot aerul iese afara foarte rapid. Si stii tu, la miscarea foarte rapida a aerului se produce acel zgomot puternic