| EdiT a întrebat:

Buna TPU.Deci de cateva zile am o problema.Am citit undeva ca e din cauza ca [,] calculatoarele din ziua de azi sunt facute sa nu se auda zgomotul ventilatorului. OK Dar de cateva zile daca il las pornit mai mult de vreo 4 ore (am niste musafiri si au un copil mic si se mai joaca si el) m-i se restarteaza calculatorul si simt la ventilator ca da aer cald cald. Aveti vreo idee trebuie curatat sa functioneze mai bine? Ceva orice
Multumesc FUNDA

2 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Neaparat trebuie desprafuite sursa de alimentare, coolerul de pe procesor si (daca exista) coolerul de pe placa video. De preferat sa apelezi la cineva care a mai facut aceasta operatiune, exista riscul de a misca vreo componenta de pe soclul (socketul) ei si in consecinta sa nu mai porneasca PC-ul. Desprafuirea se face in principiu cu un aspirator, daca exista posibilitatea de inversare a fluxului de aer (sa sufle) sau cu un foehn care 'stie' sa sufle doar aer rece. Simpla aspirare nu e suficienta. Succes!

| EdiT explică:

Dar dar eu nu pot sa-l curat cu foehnul adica trebuie sa fie cineva chiar asa experimentat?