| k270799 a întrebat:

îmi explică cineva cum funcţionează curieratul şi poşta? Aş vrea să trimit prin poştă sau curier ceva, şi nu ştiu exact cum funcţionează, ce trebuie să fac şi cum plătesc. Dau fundă! =)

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La posta te duci cu pachetul, completezi andresa destinatarului, ceri ramburs sau nu daca vrei bani pe el, platesti transportul tu sau ceri sa il plateasca destinatarul.

la curier e acelasi procedeu doar ca suni, curierul vine acasa si pachetul ajunge mult mai repede si in siguranta.

la ramburs curierul iti aduce banii acasa, pe cand la posta trebuie sa mai faci un drum sa iti iei banii

| AndreeeaConstantin a răspuns:

E bine ce ti-a spus Suntserios. Mai trebuie sa stii ca: posta te costa mai putin, dar ajunge mai greu. La curier te costa mai mult, dar iti poate trimite coletul si intr-o ora.