| MaryLaury a întrebat:

Buna TPU ..imi puteti zice daca scrisoarea de motivatie pentru facultate se ia mult in considerare? sau sunt respinsi cei care chiar nu au scris nimic bine? si inca ceva se dau note..si pana la o nota esti admis si apoi respins sau doar se da admis sau respins?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de facultatea la care vrei să candidezi - vezi Metodologia de admitere!

Sau vrei să GHICIM ( noi ) unde vei candida tu?

Vezi, spre exemplu, :
"PRECIZĂRI PRIVIND ADMITEREA LA PROGRAMELE ID

Admiterea la programele ID se poate realiza în două moduri:

Varianta 1. Candidatul depune, odată cu dosarul de înscriere, o Scrisoare de motivație. Scrisoarea va fi evaluată de o comisie din cadrul facultății. Condiția de admitere este obținerea unei medii de trecere de minimum 5.00 (cinci).

Candidatul trebuie să explice în Scrisoarea de motivație care sunt calitățile sau înclinațiile care îl recomandă ca viitor jurnalist (pentru Specializarea Jurnalism), ca viitor specialist în comunicare sau în relații publice (pentru Specializarea Comunicare și Relații publice). În scrisoare, candidatul trebuie să explice cum și de ce îl va ajuta în profesie facultatea/specialitatea pentru care optează. Scrisoarea trebuie să fie secretizată. Candidatul își va trece numele doar în colțul din drepta al primei pagini. Numele candidatului nu trebuie să se regăsească în textul scrisorii. Sunt eliminați din concurs candidații care copiază de pe internet sau din alte surse." - SURSA :
http://old.jurnalism.unibuc.ro/? p=14

Toate cele bune.