| 4andrea567 a întrebat:

Buna TPU! Stiti cum ar putea o persoana minora(anul viitor ajunge major) sa faca bani? Sa se tina cont ca are si scoala si program cat de cat incarcat
De preferat daca poate lucra/face bani de acasa (cont bancar exista)

11 răspunsuri:
| gaminator a răspuns:

Buna! Poti lucra part time, daca locuiesti intr-un oras mare gasesti mai usor de lucru intr-un mall spre exemplu, iar de acasa poti cauta un job remote sau sa lucrezi in freelancing daca ai anumite pasiuni/skilluri in urma carora sa poti castiga si ceva bani.

| gabicoo a răspuns:

Salahor pe șantier.

| Georgiana0216 a răspuns:

Incearca platformele de recrutare ejobs sau bestjobs.
De asemenea, poti incerca si cu o cautare pe google.
Sigur vei gasi ceva.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai trebuie sa stii sa faci ceva ce toata lumea cauta dar nu toti vor sa faca. De ex unul vecin de-al meu i-a cerut un meserias 7000 lei sa faca o camera pentru centrala. Atentie, doar sa niveleze pe jos si sa puna gresie. O camera mica. A durat putin si a luat nenea ala cat iau altii in 2 luni. Deci daca inveti meserie, poti sa faci asta la orice varsta. Stiu ca tu vrei sa dai un clik si sa-ti intre bani in cont dar daca era asa toata lumea era bogata acum. Daca vrei sa faci bani pe net trebuie ori sa stii sa faci ceva de ex sa stii programare sau sa oferi diverse servicii ori sa ai multi urmaritori si vizualizari gen sa fii influencer

| florin926481f a răspuns (pentru Furnicuta000):

Mai taie din ăia 7000 ca apoi se fac toți faianțari când aud așa povești.

| cassyona a răspuns:

Freelancing sau upwork (e mai bun)

| Furnicuta000 a răspuns (pentru florin926481f):

E un caz real. Sunt si mesteri cu preturi decente dar sunt si nesimtiti din astia care profita de disperarea oamenilor ce vor sa se vada cu casa terminata

| LisaJulie a răspuns:

Incearca la un mall dar se cam cere o limba straina de preferat engleza

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Acolo este cel mai bine mai ales pentru tineri

| Violleta2022 a răspuns:

Muncind si ajutand la gradina si prin curti pe la bunici, rude, si vecini.
Din pacate, pentru un copil statul acasa NU poate sa-ti aduca bani, deci nu ai ce sa oferi si ca atare nu te va platii nimeni.

Din pacate tu NU poti sa cauti joburi online ca freelancer fiindca esti minor si este ilegal.
Un minor nu poate raspunda in fata legii daca face greseli sau strica ceva la un client, de aceea este ILEGAL sa se accepte minori pe platformele serioase de lucru online.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cassyona):

Nu mai dati sfaturi eronate, ca nici un website de freelancing NU accepta minori!