| AestheticPerf a întrebat:

Sunt in clasa a X-a si incerc sa invat decent la toate materiile, iar la cele din care dau bacul mai serios decat la restul, dar sunt pasionat de engleza si actorie ( actorie o fac ca si studiu individual acasa de pe internet si din carti ) si vreau sa ma sfatuiti daca e bine ceea ce gandes. Din clasa a XI-a vreau sa invat doar la materiile de bac foarte bine, iar la restul de trecere, iar engleza si actoria sa o aprofundez mai serios decat pana acum, pentru ca am nevoie de mult timp, si restul materiilor imi ocupa destul de mult timp, asa ca m-am gandit sa invat la materiile din care nu dau balalaureatul cat sa trec. Ce parere aveti? PL
lus ca m-ar interesa daca stiti cumva faca la UBB ( Universitatea Babes Bolyai conteraza media din liceu la faclultatea de litere. Rog seriozitate, va rog frumos si am nevoie de incredere ca sa stiu sigur ca este bine ceea ce fac pentru ca sunt putin paranoic in legatura cu karma si de asta spun ca am nevoie de o incredere foarte mare. FUNDA!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-are rost sa te chinui la materii care nu-s importante cu nimic si nu te ajuta. E bine sa inveti strict pentru cultura ta generala, da-le naiba de note.

| Eduard619 a răspuns:

Ai mare dreptate si ai o gandire sanatoasa, nu o sa ii pese nimanui dupa liceu daca ai avut 10 la religie sau tic... abia si bacul are importanta cu ce nota il iei.
Eu zic ca ai luat o decizie corecta.

| DannyR0 a răspuns:

Salut. In legatura cu problemele tale o sa incer sa iti spun treptat si din propria experienta ceea ce cred eu. Personal, clasa a 10-a mi s-a parut a fi de departe cea mai usoara si distractiva, daca pot sa-i spun asa, dintre totii anii. Materiile nu sunt grele si multe, deja intre voi, cei din clasa, s-au creat prietenii, conexiuni si va cunoasteti ceea ce e un plus fata de clasa 9. In acest an eu zic ca nu mertia sa ai stresul bacului sau mai stiu eu ce si merita sa te bucuri de anii petrecuti la liceu si alaturi de colectivul de acolo, profita de tot timpul pe care il ai in folosul tau. Foloseste timpul liber si invata engeza, fa ceva constructiv. Eu nu stiu la ce profil esti, eu am fost la mate-info si pot spune ca pana in clasa a 12-a matematica a fost singura materie la care am invatat si la care merita si trebuie pe parcursul celor 4 ani sa inveti treptat. Daca esti la uman nici nu are sens sa te pregatesti de acum pentru ca materia de bac o inveti in clasa a 12-a. E prematur dupa mine sa incepi pregatiri de acum, e bine sa cladesti viitorul caramida cu caramida, insa trebuie sa si traiesti. Celelalte materii le poti neglija, insa am observat ca si ele sunt folositoare pentru a avea o cultura generala, deci nu sunt chiar asa inutile.
Vad ca deja, teoretic, sti la ce dai bacul, insa repet nu stiu cum te pregatesti in clasa 10, chiar si 11 pentru bac atata timp cat nu sunt toate predate, aproape nimic + ca se uita in timp. La uman efectiv nu ai ce invata, abia din 11 cateva opere, iar la real indiferent de ce dai la a-3a materie nu te poti pregatii complet pentru ca nu ti-au fost predate acele materii.M-am cam lungit... laughing. Oricum ca ultim sfat, ai timp in clasa 12 sa te tot pregatesti pentru bac, deci asta ar fi ultima problema.

| VreauSăIauBACul a răspuns:

Materiale pentru BAC foarte bune pentru nevoile tale aici: https://www.facebook.com/VreauSaIauBACul/