| Zuzatah a întrebat:

Sunt o fire timida si retrasa adica nu sunt ca celelalte fete cu fite sau rea, cand imi zice cineva ceva urat eu nu il bag in seama, iar daca se ia un baiat de mine nu ii zic nimic dar alte fete ii bate si le vorbeste urat, nu vreau sa fiu ca ele adica stiu cand cineva imi vorbeste urat o ignor, dar vreau sa ma schimb, nu vreau sa ma fiu retrasa cum as putea sa fiu ca altele? Am 14 ani. happy

4 răspunsuri:
| Andutsaa a răspuns:

Asta nu inseamna ca esti retrasa, din punctul meu de vedere, inseamna ca ai capul pe umei mai mult decat au ele! Desteptul cedeaza primul! De ce sa te iei la cearta cu oricine, cand poti sa cedezi si sa il lasi sa isi faca si mai mari nervi cand vede ca nu iti pasa`? happy Te pup!

| anabelisa a răspuns:

Buna! Se pare ca nu sunt singura persoana in aceasta situatie.
In primul rand,trebuie sa fii ceea ce esti si nu ceea ce vezi ca sunt altele.
Bieinteles ca doar nu o sa stai fara sa faci nimic,cand altii se leaga de tine!
Trebuie sa-i infrunti cu curaj si sa le spui in fata,dar pe un ton calm ca te deranjeaza aceste situatii, in care esti pusa. Daca nu are efect asupra lor, pur si simplu ii ignori deoarece o sa se plictiseasca de la un momendat sa tot vorbeasca degeaba.
In al doilea rand, sunt mai apreciate fetele care sunt mai finute, mai educate si nu cele care au un limbaj vulgar si se stiu bate mai bine ca baietii.Vei avea mult de castigat in viata prin felul tau de a fi, chiar daca nu printre acesti copii fara minte.
Asadar, te asigur ca esti pe drumul cel bun!

| anabelisa a răspuns (pentru anabelisa):

Scuze pentru gresela! Bineinteles am vrut sa scriu.

| Zuzatah explică (pentru anabelisa):

Multumesc :*