| baiatuucupizzza a întrebat:

Vreau sa fac un pc pe bucati si nu stiu cum s-ar potrivi piesele.Cum as putea lua o placa de baza cu placa video procesor etc...Nu prea ma pricep la tipul asta nou pana acum aveam un tip mai vechi de procesor socket A straight faceIes mai bine daca il fac pe bucati sau daca il cumpar facut?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ai totul aici : http://www.scritube.com/......221584.php

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca-l cumperi gata facut s-ar putea sa iesi mai ieftin dar nu vei putea fi multumit de toate componentele. Daca-l faci pe bucati trebuie sa tii seama de o gramada de factori. Un exemplu: placa de baza are socket 1155 si iei un procesor cu acelasi socket. S-ar putea sa nu mearga din cauza FSB (Front side bus) frecventele diferite la care lucreaza placa si procesorul. Si alegerea placii de baza e o odiseee. Trebuie sa tii cont de toate componentele ce le vei pune pe ea. Etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu placere!

| baiatuucupizzza explică (pentru Salontanul):

Inca o intrebare am la tine daca am o placa de baza cu socket 1155 atunci orice fel de procesor care intra in acel slot, functioneaza?

| Salontanul a răspuns (pentru baiatuucupizzza):

Orice procesor care are socket 1155 cu conditia ca FSB-ul (Front Side Bus) procesorului sa fie egal sau mai mic de cat al placii de baza. La acest tip de socket nu prea sunt asemenea probleme.