| gaby1876 a întrebat:

Buna tuturor! Eu m-am mutat de curand singura in chirie, acum astept facturile ca pe ace.
Eu am un frigider mic, tv (pe care nu -l folosesc rar daca ma uit), o masina de spalat si un 2 becuri led.
Apa calda nu am (nu am centrala) decat dimineata la 7 si seara la 19, caloriferele de pe timpul lui Ceausescu dau drumul la fel dimineata si seara. Acum sunt curioasa cat pot plati gazul, curentul si la asociatie.
Voi cat credeti ca pot plati, eu mai mult de 300 de lei nu dau, mai ales pentru o singura persoana in chirie.
M-as bucura sa imi spuna si cei din propria experienta. Pupici❤

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde dacă e împărțită căldura pe tot anul și ai din ăla să măsoare câtă folosești. dacă e împărțită pe tot anul fără contorizare pe fiecare apartament, eu zic că-ți vine în jur de 250 maxim. cât am stat singură în condiții similare ca tine mai mult de atât nu plăteam

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca plata la incalzire, curent, gaz se face la pausal, oricata economie ai face, daca ceilalti nu fac, vei plati mai mult decat consumi.
Nu am inteles, cine stabileste consumurile.

| Silwian37 a răspuns:

Cât de curând te ai mutat sa bănuiesc că i prima factura la.curent....apropo....ai transpus personal indexul? Îmi poți spune cât?

| gaby1876 explică (pentru Silwian37):

Da, prima factura care urmeaza sa vina.
Este la comun, nu am contor, am spus mai sus.
Si eu mi as fi dorit sa stiu indexul si restul dar din pacate nu am si trebuie sa astept ca pe ace.

| Silwian37 a răspuns (pentru gaby1876):

Nu vad unde scrie că stai la comun....scrie că stai cu chirie ..sincer nu te înțeleg... iartă mă!

| NunuNini a răspuns (pentru gaby1876):

In intrebare nu spui ca nu ai contor la electricitate.
Ce blocuri sunt alea cu totul la comun?
Cum ti se spune mai sus, daca totul e la comun (pausal), platesti in functie de consumul celorlalti, nu numai al tau. Ca stiai sau nu stiai indexul, in acest caz nu conteaza. Cand este separat, da. Asteapta-te la o suma "grasa".

| Z3n0 a răspuns:

Nu cred că o să plătești mai mult de maxim 150 de lei, sunt consumatori mici tv ul, mai ales dacă are puțini watti, led urile la fel, și frigiderele sunt făcute să consume puțin. Nu o să ajungi la 300 nicidecum.