| johnkenedy a întrebat:

Buna tuturor, vreau sa ma lamuresc de cateva lucruri.
Am luat bacalaureatul dar nu m-am dus la facultate pentru ca intrasem la taxa, mi-am retras dosarul si am ramas la ideea ca ori o sa incerc anul viitor, ori o sa ma inscriu la o facultate in strainatate.
De multe ori m-am gandit. oare bacalaureatul mai are vreo importanta aici in Romania? (in afara ca iti ofera sansa sa faci o facultate) dar in strainatate? ce joburi pot accesa mai usor acum? o munca de birou se poate doar cu bacul? merita sa faci aici o facultate sau dincolo?
Sunt tare nedumerit.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Facultatea in străinătate e foarte scumpă, de ex in America ai nevoie de 100.000 dolari ca sa treci prin facultate, deci cam iese din discuție.
Sunt mulți oameni care au reușit in viața fără bac, fără facultate, dar ori i-au dus mintea și au avut idei geniale ori au avut pile, părinți cu bani sau mai știu eu ce. Regula generală e ca trebuie sa ai studii superioare.
In România sunt surprinzător multe job-URI disponibile. Dar dacă sa zicem ca te duci tu la interviu și mai e o persoana iar persoana aia are bacul luat o sa o aleagă pe ea pentru ca angajatorii gândesc "asta nu a fost in stare sa ia nici măcar un bac", nu mai sta sa te întrebe de ce nu îl ai.
La fel se întâmpla și cu studiile superioare.
Pe lângă asta sunt multe firme unde chiar dacă tu știi meserie in domeniu și angajatorul vrea sa te angajeze nu poate pentru ca trebuie sa aibă o diploma la mâna, trebuie sa fii certificat de o facultate in domeniul ala. Peste tot îți cere diploma și dacă nu îți cere, cu siguranța dintre candidați o sa îl aleagă pe ala cu diploma.
Are dreptate cine a scris mai sus, dacă nu ai bacul nici nu se uita la tine. Asta dacă vrei un job bunicel. Ca la Mega Image pe salariu de 1000 lei chiar te roagă sa te duci sa te angajezi la ei.
Dar sincer la cum merge treaba pe aici cred ca e mai ok dacă pleci in alta țara și înveți acolo o meserie și lucrezi pe bani frumoși (de ex bucătar, incepi cu spălat de vase, apoi intri in Bucătărie și dacă prinzi repede poți ajunge chef), măcar cât sa vii înapoi sa îți iei casa, masina, afacere și ce mai vrei tu.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai o meserie căutată, n-ai nevoie de bac sau facultate.
NU e o rușine nici să fii chelner, nici să fii zidar sau instalator. Rușinos este să faci meseriile astea fără să ai de fapt habar despre cum trebuie să le faci.
Nu mă credeți? mergeți în aproape orice restaurant pe litoral sau la munte și o să vă convingeți!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Are, oamenii abia isi gasesc de lucru cu facultate si internshipuri la activ, pe astia fara bac nu-i baga in seama decat ca si chelneri, sau oricum, joburi din astea. Munca de birou doar daca ai pile, vreun talent special sau gasesti un job din ala de mazgalit hartii :))
Bacul ar trebui sa conteze in primul rand pentru tine, e o dovada ca nu ai fost 12 ani la scoala degeaba, ca altii, carora le-a fost mai usor sa-si bage picioarele

Merita sa faci o facultate daca stii de ce o faci. Daca te duci acolo ca baiatul de la Silvicultura de mai devreme o sa ai un soc.
https://www.tpu.ro/......alii-sunt/

Nu alege o facultate pentru bani, e un chin sa inveti despre un lucru care nu te pasioneaza.
Eu daca as putea da timpul in apoi as face facultatea in afara, am cunoscut tot felul de tineri veniti cu schimburi de experiente si mi se par din alta lume, e un mediu de oameni chiar pasionati de ceea ce fac, nu ca romanasii, care intra pe baza de dosar, chiulesc, freaca menta si apoi asteapta job pe tava cu 0 experienta.

Studiaza toate facultatile din Romania, specializarile si vezi ce ti-ar placea, compara cu programele din afara.
Intr-un an o sa-ti gasesti tu drumul.