| Stefania a întrebat:

utilizatorilor TPU! FUNDITA!

Ma framanta o intrebare de ceva timp.Mereu m-am intrebat de ceva vreme.De ce se acopera oglinzile cand este mort la casa? Vreau niste explicatii! FUNDITA!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru a nu rămâne sufletul blocat, el trebuie să ajungă la Dumnezeu. Acolo îi este locul, nu trebuie să-l chinuim noi aici!
Pa, pa.

| Jadis a răspuns:

Pentru ca, vezi mortu in oglinda dupa aia. Si ramane captiv in casa in care o murit. Dar asa zic unii. Nu e adevarat. Nu devii spirit daca ai o oglinda descoperita cand mori, ci cand o persoana moare tragic sau cu o dorinta de a face rau, de a se razbuna. Dumnezeu nu il poate aduce in Rai deoarece are dorinta de a face rau si il lasa captiv intre cele doua lumi. Cand a murit bunica mea nu am acoperit oglinzile si casa nu e bantuita si nici nu o vad in oglinda cand il vizitez pe bunicul.

| devilll a răspuns:

laughing
ce de povesti

| xl0llip0px a răspuns:

Batrinii, spun ca sufletul raposatului privindu-se in oglinda, ramine captiv...si nu mai paraseste acea casa.Va folosi oglinda ca pe o poarta de calatorie intre lumea aceasta si cea de dincolo. asaca acopera oglinzile daca nu vrei sa fii bantuita tongue

| pisicaa a răspuns:

Se spune ca sufletul mortului intra in oglinda si ramane in casa, sau ceva de genul

| bernaaaaa a răspuns:

Se acopera oglinzile ca duhul mortului sa nu aiba probleme sa nu intre in oglinda

| MaDuTzAaAaA a răspuns:

Pai din cate am inteles eu daca oglinda nu e acoperita, atunci cand mortul se ridica din corp si se priveste in oglinda ramane captiv in casa aia.trebuie sa deschizi toate usile si ferestrele de asemenea...

www.superstitii.ro;):))