| AnonimaTimida a întrebat:

Buna ziua
am 23 de ani si nu am lucrat niciodata in afara casei.
De mica imi faceam banii mei traducand online, vanzari online, jocuri etc.
Am depus 150 de CV uri ca vanzatoare,receptionista pana si femeie de serviciu si nu ma angajeaza nimeni din cauza kg mele.
Am avut o singura speranta la un magazin non stop cand au spus sa revin a doua zi pentru interviu iar cand m`am dus mi-au spus ca deja au angajat...

Ce as putea face in timpul liber,ce faceti voi cei care nu munciti? Sau cei care munciti cum ati reusit?
Sunt singura, am o singura prietena care este distanta de mine...
Nu stiu sa ma descurc in viata, ce ma sfatuiti?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Exista cursuri gratuite, in fiecare oras.
Du-te la sediul fortelor de munca din orasul tau si intreaba de chestia asta, sigur vei gasi ceva.
De exemplu la mine in oras exista peste 30 de cursuri in diferite domenii.
Cat despre faptul ca esti singura, incearca sa rezolvi asta.
Scapa de timiditate daca asta este problema (asta spune si numele tau)
Stiu ca e greu dar trebuie, altfel ai sa regreti.
Daca ai nevoie de mai multe informatii sau doar de cineva cu care sa te sfatuiesti poti sa imi dai un mesaj privat.
Mult succes.

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Te-ai gandit la un curs? De exemplu pentru coafat sau make-up sau sa pui unghii cu gel.

| AnonimaTimida explică (pentru Aasdfghj):

Da,singura mea prietena are acest curs care a costat si o gramada de bani si sta cu diploma in mana degeaba pentru ca ai nevoie de minim un an de experienta ca sa te angajezi asa ceva. Iar de acasa nu castigi daca nu te stie lumea...plus ca mi-ar fi frica sa nu stric ceva sa nu`i mai placa doamnei cliente.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru AnonimaTimida):

Rezolva-ti problema ta cu greutatea, daca tu consideri ca asta e motivul pentru care nu te angajeaza nimeni. Pune-ti putina ambitie, fiindca rezultatul merita. Ambitioneaza-te singura, intreaba-te ce-ti doresti mai mult? sa mananci prost sau sa ai o viata sociala? Sunt si alimente ieftine si sanatoase, de exemplu merele, varza, fasole, incearca sa nu combini cartofii sau faina cu proteine. Incet incet poti sa te educi alimentar.
Si continua cu CV-urile, nu te da batuta, am vazut si femei grase care munceau. Stiu ca locurile de munca se gasesc greu si pentru unul slab, insa poate vei avea noroc, va avea cineva nevoie de om si te va lua. Nu-ti pierde speranta.

| Aasdfghj a răspuns (pentru AnonimaTimida):

Eu am cursuri si nu stau degeaba. E adevarat ca te cunoaste lumea mai greu dar acum ai unde sa te promovezi.

| 17Ioana a răspuns:

Buna,
Imi pare rau sa aud ca treci prin clipe asa grele, banuiesc ca-ti este si greu financiar, neavand un loc de munca stabil.
Sunt convinsa ca lipsa unui loc de munca se datoreaza greutatii/aspectului fizic, cum vad altii, desii pentru mine este o prostie, atata timp cat stii sa faci ceva, ai o calificare.
Poate ca nu sunt in masura, dar din ce cauza ai ajuns la greutate asa mare? Este vorba despre o problema de sanatate sau pur si simplu mananci mult, nesanatos si esti sedentara?

In ambele situatii, iti recomand sa iei masuri, fiindca esti tanara si inca poti sa lupti pentru visele tale. Nu stiu cat de mult te-ar ajuta un regim alimentar, dar iti recomand o operatie de micsorare a stomacului, ulterior sa mananci putin, cum spune doctorul, ca risti sa ajungi la fel.
Te asigur ca dupa operatie, te vei simti mai bine, o sa ai mai multa energie si pofta de viata, o sa-ti gasesti un loc de munca si prieteni.
Stiu ca Doctor Kasem efectueaza astfel de operatii, https://www.doctorkasem.ro/, nu stiu cat costa, dar poti intreba aici sau in alta parte. Stiu de la cineva care a facut operatia, a costat cam 4 mii euro. Stiu ca este o suma foarte mare, dar crede-ma ca merita. Persoana respectiva avrea probeme cu glicemia, colesterolul, durere de spate etc, toate au disparut.

Ce poti face in timpul liber pana ajungi la operatie, este sa iesi in parc sa te plimbi, astfel depui efort si vei slabi putin, mergi la piata si cumperi legume - carne sa-ti gatesti mancaruri sanatoase, fara prajeli/paine/sucuri/dulciuri.

De angajat, daca spui ca faceai traduceri online, vanzari etc, poti merge pe aceasta directie. Vezi pe net ecomjobs, au joburi in domeniu.

O solutia sa strangi bani pentru operatie, sunt joburile remote, lucrezi de acasa pentru o firma oarecare, sau iti faci o firma/pfa si faci produse handmade pe care le comercializezi online.
Astea doar pana strangi bani de operatie, dupa este bine sa ai un loc de munca nou, sa iesi din casa, sa faci miscare, sa cunosti oameni noi, sa inveti lucruri noi.
Sper ca am fost inteleasa, am sarit de la o idee la alta fiindca sunt obosita.
Iti doresc succes si sper sa ai putere sa realizezi ceea ce-ti doresti.

| AnonimaTimida explică (pentru 17Ioana):

In Romania cand te vad mai mare spun ca nu ai putere de munca desi daca ma pui sa fac ceva cu ce dureri am sau nu eu tot le fac.
Greutatea este vorba despre pancreas, m-am nascut la 6 kg si de atunci puneam cate 10kg in fiecare an, la 10 ani deja cantaream cat o femeie matura la 25 de ani. Plus ca mereu am avut probleme cu banii si e mai usor sa prajesti un cartof decat sa cumperi avocado in salata. Plus ca am avut si o viata sedentara dar de mancat nu mananc mult ci gresit.

Am nevoie de bani sa pot merge sa fac analize apoi nutritionist apoi regim. Am tinut tot felul de regim`uri de pe net, din auzite si nu am slabit nici macar 2 kg. Dimineata si seara ies la plimbare singura dar tot degeaba.
Operatiile sunt scumpe mai ales ca nu am asigurare. De unde vrei sa am eu 4000 euro cand eu nu am 40 lei lunar...

Am incercat si cu joburile remote cum le numesti tu dar ce castig se duc pe facturi.

Multumesc pentru sfat si odihneste-te.

| IngridBeatrice a răspuns (pentru 17Ioana):

Ai putea să aplici acum pentru joburile remote. Am citit că oferta este de trei ori mai mare în perioada aceasta față de anul trecut: https://cariera.ejobs.ro/joburi-remote-in-crestere/