| AlexG98 a întrebat:

Buna ziua! Am fost in concediu crestere copil si drept urmare am beneficiat de idemnizatie crestere copil( fata face 2 ani pe 24 ianuarie 2022)...incepand cu data de 3 decembrie 2021 am inceput activitatea la un nou loc de munca si am trimis solicitare de terminare a idemnizatiei la ajpis tot in data de 3 decembrie 2021, fiind sunata ca au primit solicitarea mea
La inceputul lunii ianuarie am primit insa o decizie a ajpis prin care spun ca trebuie sa recupereze suma de 1200 lei aferenta perioadei 02.11.2021-30.11.2021...suma ce am primit-o pe card necuvenit.
Care este motivul acestei decizii? Eu in noiembrie inca eram in crestere copil, in decembrie incepand iar activitatea(cu toate ca fata nu a implinit 2 ani).

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca contractul prevede o perioda de 1 luna de zile de preaviz, probabil ca s-a considerat acea luna din noimebrie, ca fiind luna cand ti-ai dat demisia... mai ales ca noul contract si munca propriu zisa la nou loc de munca, ai inceput-o la 3 decembrie.
Cred totusi ca trebuie sa mergi in audienta la AJPIS si sa aflii adevarul.

| dinaprilie a răspuns:

Tata-l copilului a fost in co de crestere a copilului?

| gellalbie4ever a răspuns:

Daca e necuvenit( adica Ți au dat iei suma aceea din greșeală și apoi și-au dat seama că nu trebuia) E fix problema lor! Tu să ai Chitanța sau ce ți au pus iei pe card nu au cum să te silească să le dai banii înapoi dacă ei au dat banii de la ei înșiși să se ducă se găsească alt prost care să le plătească lor greșelile

| BabaOarba a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Nu asa se rezolva o problema cu statul, deoarece ajungi sa ai cazier fiscal!

Intotdeauna trebuie sa vezi care este cauza problemei, sa te agiti si sa te certi cu diversi functionari, si chiar daca tu ai dreptate in multe cazuri statul nu iti da banii inapoi direct: ori se compenseaza cu niste obligatii viitoare pe care le ai, ori cateodata este necesar sa te duci in instanta.

Legea este facuta in asa fel incat statul (si implicit functionarii) nu raspunde pentru greseli, nu plateste dobanzi si penalitati de intarziere, cum fac persoanele fizice si juridice, nu corecteaza erorile decat pe cel mai lung drum posibil. In acest fel exista nenumarate renuntari la sume indeajuns de mici ca sa nu merite agitatia, insa acestea raman ca incasari necuvenite ale statului.

| gellalbie4ever a răspuns (pentru BabaOarba):

Mă refer se ducă mai sus în instituția în care lucrează. De ce te-ai dus să faci plângere la statul român ce-ți statul român are treabă cu instituția la care lucrează doar pentru că aparține de statul român?!

| BabaOarba a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Indemnizatia de crestere copil este platita de la bugetul de stat, nu de catre firma angajatoare!