| Mihaela237 a întrebat:

Bună ziua, am o nelămurire în legătură cu chiria și poate mă puteți ajuta cu un răspuns
Eu de exemplu pe data de 9 iulie vreau să părăsesc locuința și în data de 9 este și zi de chirie mai are rost să plătesc chiria?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce scrie in contract, daca tu platesti chiria inainte, ori platesti pe luna care tocmai a trecut, adica Iunie.
Nu uita ca mai ai de achitat si intretinerea, lumina, gazul...

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca chiria o platesti pe luna din urma, da, trebuie sa o platesti. Daca tu intrebi daca potu scapa basma curata daca nu platesti... daca nu ai contract, da

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Chiria se plătește mereu pe luna ce urmează nu pe luna in urma happy

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Banuiesc ca proprietarul nici nu stie ca ii pleaca chiriasul ca altfel ar fi stiut ce sa faca laughing

| ioana748 a răspuns:

Ideea este sa nu lasi datorii.
Pentru ca astfel de gesturi mai devreme sau mai tarziu vor fi reglate de Univers
Este ambigua intrebarea pentru ca nu stim ce intelegere ai avut cu proprietarul.
Dar cred ca ai discernamant sa actionezi corect.

| sweetys a răspuns:

Anunti proprietarul, daca nu ai făcut-o inca, ca te cei muta si vei incheia contractul. Garantia daca ai platit, si daca e om serios o sa ți-o dea înapoi, sau poti sa ii zici sa iti trimita restul de bani dupa ce plateste facturile. Chiria nu ai de ce sa o mai platesti deoarece tu achiti luna in curs/viitoare, nu luna trecută.

| eliancodrut a răspuns:

Depinde de situatie.
A. Daca exista contract de inchiriere legal (inregistrat la ANAF):
1. Daca in contract este trecut preeaviz, trebuie sa platesti chiria pana se scurge perioada de preaviz.
2. Daca in contract nu este trecuta perioada de preaviz, confor Codului civil, aceasta este - la tine, care platesti chiria lunar - de 30 de zile, pentru care trebuie sa platesti chirie.
3. Daca te intelegi cu propietarul amiabil, poti pleca fara sa mai platesti chiria pentru viitor.
B. Daca nu exista contract de inchiriere legal poti pleca oricand, fara sa mai platesti chirie.