| sergiu25bc a întrebat:

Am si eu o intrebare, daca am pierdut cartea de identitate, la politie ce trebuie sa spun ca am pierdut-o, ori sa declar ca mi sa furat portofelul cu documente.
Si a 2 intrebare, daca mama mea a murit acum 2 ani, si eu am contractul original al apartamentului pot sa trec noua adresa care este scrisa in contract, va rog urgent care stie sa ma ajute.
Daca a patit cineva cum sunt eu acum in aceasta situatie.

7 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Eeeeeeee nu te complica. ti s a furat si gata iti da un act provizoriu si apoi iti face altul definitiv [ dar vezi ce spui ca ai fost la...satu mare si acolo s a furat,,

| antonia09 a răspuns:

Buna,
1. trebuie sa il declari pierdut, ca nu-l mai gasesti sau nu stii unde l-ai pus.
2. ti se va elibera un act provizoriu
3. impreuna cu actul provizoriu, certificatul de nastere, contractul apartamentului, certificatul de deces, certificatul de mostenitor, 1 timbru fiscal de patru lei (se poate achita si la cec), contravaloarea cartii de identitate 7 lei.
Condoleante pentru mama ta, totusi daca in contract figureaza tatal tau, trebuie sa fie si el prezent in momentul in care doresti sa iti faci buletinul.
Succes.

| sergiu25bc explică:

Nu doar mama mea este scrisa in contractul de apartament.
Multumesc de informatii antonia09, o sa fac precum ai scris, cineva imi spusese ca trebuie sa declar in monitorul oficial(((((

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te duci numai cu o floare sunt si ei oameni si pot trece cu vederea, daca nu, platesti 80m de lei amenda, poti spune pur si simplu ca ai uitat ca n-ai stiut, daca spui ca ti s-a furat or sa te puna sa declari unde ti s-a furat cine presupui ca...asa ca, pas. A doua intrebare : poti merge cu actul de proprietate, certificatul de deces, vechiul tau buletin, alte acte justificatoare ca esti persoana din buletin (pasaport, titlu de proprietate ), daca nu esti unic mostenitor trebuie sa dovedesti ca este proprietatea ta, oricum vei gasi la avizirul politiei toate actele necesare, da o fuga pana acolo, ca trebuiesc si timbre de tot felul si o taxa de buletin achitata la CEC, succes si uita-te pe net pentru ca acum buletnele nu se mai schimba la 10 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te complica, eu l-m pierdut si asta am si spus :ca l-am pierdut, nu m-au mai purtat pe drumuri, mergi cu o floare, sper ca ai inteles, altfel nici in doua saptamani nu termini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nusth nici eubig grinstraight face