| Bogdan26071999 a întrebat:

Bună ziua! Ce tipuri de ulei se folosește pentru
-Logan 0.9
-Logan 1.2
-Logan 1.4
-Logan 1.6
-Duster 1.3
-Duster 1.5
-Duster 1.6

Daca puteți să-mi spuneți la fiecare în parte. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Daniel183 a răspuns:

Salut,nu te lua dupa unu si dupa altul ca toti sunt mecanici in ziua de azi,in cartea masinii ai un cod pentru ulei,pentru antigel si alte lucruri, poti sa te uiti acolo si sa vezi ce iti recomanda producatorul, nu te lua dupa oricine, acum asta depinde de tine, sper ca te-am ajutat!

| Simpatic a răspuns:

Uleiuri diferite la combustibili diferiti, adica nu se foloseste in practica fix acelasi ulei cu aceeasi aditivi si aceeasi vascozitate si la 0.9 turbo benzina si la 1.5 diesel de exemplu.De ce? motoare construite diferit necesita aditivare diferita!
Nu exista un manual online si chiar daca ar fi nu poate reflecta realitatea intru totul.

Cele mai bune uleiuri sunt cele pe care le pun reprezentante auto atunci cand faci revizia anuala la ei, ei au uleiurile certificate de producatorul modelului respectiv, cunosc de asemenea faptul ca un anumit tip de ulei merge pe "n" motorizari, dar atentie benzina pe benzina si motorina pe motorina, nu exista un ulei 'universal' care merge si pe TIR si pe tractor si pe tanc dar si pe Renault Megane sau Ford Mustang.

Asa cum a spus userul Daniel mai sus,ce tip de ulei de motor,antigel, lichid de frana etc este trecut in cartea masinii.
Sau ai varianta sa iei legatura cu o reprezentanta Dacia, ori sa mergi la magazinul de piese auto cu seria de sasiu a masinii tale si in baza seriei ei iti vor putea da o lista cu uleiurile "speciale" pentru o anumita motorizare.

In opinia mea cele mai indicate uleiuri sunt cele originale, pentru ca cele luate din targuri sau de la coltul strazii nu sunt totdeauna ceea ce scrie pe bidon, pe multe scrie pe bidon ca sunt full sintetice, dar ele sunt in realitate un mixt intre sintetic si mineral de exemplu