| iloveyoumaria3 a întrebat:

Bună ziua la clasa a 8 a părinții aleg codurile pentru licee? De ex poate părintele să scrie un cod pentru un liceu iar elevul să nu își dorească sa intre la liceul respectiv? Sau părintele scrie ce spune elevul

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Teoretic elevul alege, ca in 8 ani isi da seama la ce se descurca si ar vrea sa invete mai departe. Practic depinde ce parinti ai,

| iloveyoumaria3 explică (pentru Wr3nch):

Dacă părintele nu este de acord cu ce își dorește elevul? Iar elevul nu este de acord cu ce vrea parintele? Cum se procedează?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu parintele alege liceul ci copilul, ca este vorba de profesia si viitorul copilului, nu al parintelui.

| iloveyoumaria3 explică (pentru Violleta2022):

Dar dacă copilul își dorește ceva iar părintele nu este de acord? Cum se procedează?

| Violleta2022 a răspuns (pentru iloveyoumaria3):

De ce ar fi parintele impotriva propriului copil?
Eu ca mama l-am lasat pe copil sa decida, ba chiar l-am sustinut sa faca ce vrea el, ca-i viitorul lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, parintii aleg.
Elevii nu au dreptul "de semnatura" la 14 ani. Abia la 18 ani poti semna singur hartii.
In mod normal, parintii stabilesc liceele impreuna cu copilul, si tin cont de preferintele acestuia. Dar sunt parinti care se impun mai mult decat ar trebui, iar legea le da dreptate, oarecum.
Poti doar sa protestezi, sa nu te duci la liceul ala deloc, de exemplu laughing
Nu poti fi obligat fizic sa mergi acolo. Refuzi sa intri in liceul ala, iar parintii vor fi trasi la raspundere pentru abandonul scolar, si in acelasi timp lipsiti de vreo metoda prin care sa te faca sa mergi, alta decat sa te transfere la un liceu cu care esti si tu de acord.

| iloveyoumaria3 explică (pentru Violleta2022):

Dar să zicem ca nu este de acord? Cum se procedează? Poate este un liceu bun dar este departe de casă și părintele nu este de acord, sau părintele este exagerat și vrea să țină copilul sub control toată viața

| iloveyoumaria3 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Foarte bun răspuns, mulțumesc frumos! Dar în cazul abandonului școlar nu va fi implicată protecția copilului? Sau pur și simplu vor transfera copilul la un liceu preferat de el?

| Violleta2022 a răspuns (pentru iloveyoumaria3):

In pricnipiu, copilul are obligatia sa asculet de parinte pana la 18 ani, cand devine major si poate decide singur.
Regula asta se aplica si in situatia asta, poate ca copilul nu are inca discernamant si atunci parintele alege in locul copilului.
Oricum, liceul conteaza nuami 50% pentru viitoare profesie, ca dupa terminarea lui si luarea BAC-ului, poti face ORICE facultate sau academie doresti, doar sa fii invatat serios in anii de liceu, ca sa fie copilul capabil, sa intre la acea facultate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iloveyoumaria3):

Nu stiu exact ce se intampla dpdv legal la abandonul scolar, in prima faza se trimit notificari acasa, si se cheama parintii la scoala.
Mai departe probabil ar trebui anuntata protectia copilului, dar de obicei nu se intampla nimic.
Ideea ar fi sa cedeze ei, atunci cand vad ca refuzi categoric liceul respectiv.