| MihaelaE22D a întrebat:

Buna ziua! Locuiesc intr-un complex de 2 blocuri si nu avem asociatie de proprietari iar "intretinerea" este stransa de un vecin care ii tine evidenta pe un carnețel. Avem hidrofor si apa din puț, asadar si multe probleme cu apa (presiune mica/rugina/calcar/filtre peste tot) iar pentru a ne lega la apa stradală este nevoie de asociatie de proprietari pentru a se incheia contractul, ceea ce nu toti vecinii vor (cu asociatie costurile ar fi mai mari, dar macar am avea si noi apa de la rețea). Noi am încetat sa mai platim acea "taxa" de cateva luni din cauza ca acel vecin care strange banii nu ne arata niciodata vreo factura de la curentul comun (curent cu care este alimentat hidroforul si scara blocului) si pentru ca ne dorim sa se infiinteze asociatie sa avem si noi dovezi de plata si sa stim exact cat si unde se duce acea taxa de intretinere. Vecinul revoltat ca nu am mai platit ne cere banii pe un ton foarte impunător spunandu-ne ca o sa ne opreasca apa pe apartament, as vrea sa stiu daca are dreptul sa faca acest lucru in situatia relatata mai sus.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice factura neplatita duce la taierea serviciului.
La niste cunoscuti in situatie asemanatoare, au trecut la asociatie de proprietari si cheltuielile lunare au crescut cu peste 200 lei, lunar (bloc cu cca 30 apartamente).

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Bula):

Presupun ca 200 lei pe total bloc. Cheltuielile mele lunare sunt la jumatate si nu stau chiar intr-o gaura.
A, daca au facut salariile angajatilor (si aia vreo 8) de peste 40.000 lei pe luna, e posibil.

| Bula a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

De la 70-80 lei lunar au sarit la aproape 300 (salariile + impozite si taxe pe ele).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, normal ca nu are niciun drept. Si daca face asta il puteti reclama la politie.

| mihai69 a răspuns:

Tu ai face ceva (orice) fără bani?
Atunci cum te aștepți să primești apă dacă nu plătești pentru curentul consumat ca s-o pompeze?!? De ce să plătească alții pentru ce consumi tu?!?

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru mihai69):

Tu ai citit totul?

| mihai69 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Desigur. De ce?

| gabicoo a răspuns:

Nu are nici un drept.

| gabicoo a răspuns:

Asociație se poate face și pentru un singur bloc. Legea prevede că este obligatoriu în clădirile cu mai multe unități de locuire - condominiu - să fie asociații de proprietari. Activitatea asociațiilor de proprietari este verifică periodic de autorități.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Iar cel care strange banii este printre cei care se opune unei Asociatii de proprietari?
Nu stiu cu cati 3 lei ar fi mai scump. Dar ati fi in legalitate si ati avea mai multe facilitati.
Cati vreti, va puteti constitui in Asociatie. Restul pot ramane pe dinafara fara drepturi. Cand va veti racorda la apa, ei sa ramana la put.
Cat despre "seful", nu poate opri apa pe apartamente ci numai total bloc. Inclusiv el.