| Aris22 a întrebat:

Buna ziua! Spuneti-mi va rog frumos, daca buletinul meu a expirat si am cerut sa mi se faca altul dar mi-au lasat si buletinul vechi dupa ce l-au taiat cu foarfeca in coltul din dreapta, pot pleca din tara acum cu vechiul buletin? Fiindca ar trebui sa ma intorc acum in cateva zile inapoi la munca si buletinul cel nou il voi primi abia peste 3-4 saptamani din cate am inteles. Pana acum de o saptamana nici macar cei de la politie nu au venit sa imi faca verificarea la domiciliu...Si tare imi e teama ca voi sta mult mai mult sa astept

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Daca erai istet iti faceai si pasaport, cand am schimbat buletinul a fost gata in 3 zile. Pune pe cineva mai descurcaret sa se duca sa grabeasca putin procedura.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Sper ca ai un pasaport valabil.
Nu poti pleca nicaieri din tara fara buletin valabil.
Poti cere un act de identitate provizoriu.
https://evpilfov.ro/acte-de-identitate/eliberare-ci-provizoriu/