| spaimaspaima a întrebat:

Sunt la postliceala de asistent medical anul 1. Vreau sa stiu daca pot obtine licenta care imi permite sa profesez (fara BACALAUREAT) Din cate am auzit nu te poti angaja la spitale de stat fara bac dar stun clinici private unde poti profesa sau in Germania, Anglia iti cere BACALAUREATU? Multumesc Frumos! O zi buna!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diplomele de bac sunt criteriu de inscriere doar pentru facultati.

Postlicealele de stat elibereaza diploma de calificare, care atesta pregatirea cursantilor.
Din moment ce diploma de bac nu este criteriu pentru inscriere si urmarea cursurilor postliceale, nu vad de ce nu s-ar angaja "la stat" cursantii de la cursurile organizate tocmai in acest scop.

| JohnMcPraise a răspuns:

Depinde de scoala postliceala de asistenti la care esti. Unele scoli vor dori sa faci rost de BAC inainte de examenul de anul trei, dar nu iti vor spune asta ca sa iti ia banii pe acei 3 ani...
Pentru a profesa la stat nu iti trebuie neaparat bacul daca obtii diploma de asistenti medicali de la o scoala postliceala. Triajul se face in anul trei la practica cand vei merge la diferite spitale si daca esti asistent bun te sesizeaza cineva si iti propune sa te angajezi acolo.