| Robert2408 a întrebat:

Buna ziua, va rog să mă ajutați cu o informație: părinții mei au instalat acum câteva luni o centrala pe peleți fornello royal b de 25 kw care a venit împreună cu termostat Salus 091FLRFV2. Problema este că centrala funcționează incontinuu chiar daca termostatul este setat la 19 grade. Că și temperatura a apei este setată la 50 de grade dar daca scade apa la 44 de grade, ea reporneste chiar daca in casa este cu mult peste temperatura setata. Fiind pentru prima dată când folosim o centrala pe peleți nu știm dacă acesta este modul ei de funcționare corect sau am făcut ceva greșit noi. În teorie nu ar trebui sa funcționeze ca o centrala pe gaz când ajunge la temperatura setata pe termostat sa se oprească complet și după când scade sub temperatura setata sa reporneasca?
Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Centrala porneste cand temperatura ambientala scade sub cea setata sau cand dai drumul la apa calda.

| Robert2408 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Din păcate în cazul meu nu funcționează așa la centrala eu am setat la apa 50 de grade ea când a ajuns la 50 se oprești și după când scade până la 44 Adina in 10 15 min cam așa ea reporneste că să mențină apa la 50 asta înseamnă că caloriferele din casa rămân fierbinți non stop noi avem și boiler care este conectat la centrala. In mod normal ar trebui să pornească doar când scade temperatura in casa și oricum când pornește că să încălzească casa în același timp baga apa fierbinte și în boiler