| pitykot a întrebat:

Bunaaa! Imi puteti spune va rog frumos in urmatoarele 2 propozitii ce valoare are(valoare substantivala sau valoare adjectivala) si ce functii sintactice au amandurora si tustrei:

Amandurora le-am spus opinia mea.

Parerile a tustrei au fost interesante.

Răspuns Câştigător
| TraficantDeVise10 a răspuns:

Amandurora - valoare substantivala
A tusttrei - valoare adjectivala.

In prima propozitie are valoare substantivala deoarece nu are un substantiv pe langa el sa il determine.
In a 2a are valoare adjectivala deoarece determina substantivul "PARERE".Ca sa fie si in a2a cu valoare substantivala ar trebui sa fie ceva de genul:Tustrei au fugit.
Ideea e ca atunci cand are un substantiv determinat are valoare adjectivala, si cand nu determina un substantiv are valoare substantivala.
Funda?

6 răspunsuri:
| Dragotta a răspuns:

Nu este voie cu teme esti reportat

| cosereanca a răspuns:

Amandurora are valoare substantivala, iar tustrei adjectivala

| cosereanca a răspuns:

Amandurora- valoare substantivala, iar tustrei-valoare adjectivala( intrebare la care raspunde: care pareri?)

| Dydy2306 a răspuns:

Amandurora - valoare substantivala; functie sintactica : Complement Direct

(a) tustrei- valoare adjectivala; functie sintactica : Atribut Adjectival

Bafta!

| Realistu a răspuns:

Amandurora functie sintactia complement indirect si e pronume.
a tustrei functie sintactica de Atribut pronominal genitival si e adjectiv!

| ღVanessaღ a răspuns:

Amandurora cred ca ii complement indirect pentru ca raspunde la intrebarea cui? la fel si tustrei...thinking iar valoare substantivala.Nu sunt sigura ca e bine is cam varza la romana laughing