| ady_4545 a întrebat:

Bunaseara, am si eu o intrebare referitor la cei 600 lei pentru femeile gravide.Sotia mea nu mai lucreaza de aproape 1 luna si vrea sa isi plateasca cartea de munca pentru a putea beneficia de cei 600 lei si de 200 lei de la stat; intrebarea este se poate plati in continuare pana cand e sa nasca sa beneficieze de acesti bani pentru copil? Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui din ce cauza nu mai lucreaza si daca primeste somaj.
Conform OUG nr. 148/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 1, alin. 1, beneficiaza de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit conform prevederilor Codului fiscal. Conform aliniatului 2 aceasta perioada poate fi constituita si din perioada cat s-a aflat in somaj, a avut concedii medicale, a avut contract de asigurare pentru pensie etc. Daca nu se afla intr-o alta situatie, din cele prevazute la alin. 2, trebuie sa mearga la Casa Judeteana de pensii si sa incheie contract de asigurare sociala, se poate incheia si pentru perioada anterioara, conform OUG 94/2010.
Suma de 200 de lei reprezinta alocatia de stat pentru copiii in varsta de pana la 2 ani si se primeste de toti, indiferent daca mamele au lucrat ori nu. Daca mai ai vreo nelamurire poti sa-mi scrii pe privat. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pot sa iti spun sigur ca sunt in aceeasi situatie.nu poate primi suma de 600 de lei decat daca naste in timp ce ia somaj sau face o facultate de stat la zi.si eu am intrebat daca pot sa platesc si mi-a spus ca da dar bani merg doar pentru a putea iesi la pensie, nu poti sa iei somaj sau indemnizatie.