| Andreimat a întrebat:

Ca militar daca se fura ceva din unitate tu plătești?

11 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai cam da, pentru ca o sa te puna sa muncesti in plus ca sa acoperi paguba + bataia de joc + oboseala + ca o sa ai viata grea deci in concluzie E RAU DE PENTRU TINE.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu uita ca suntem in Romania si bataia de joc si umilinta te costa, batranii nostri aveau o vorba "nu fi prost caci e un simptom periculos" ei bine aveau dreptate, prostia doare tare chiar doare.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

La ce dracu te-ai facut militar cand puteai sa castigi mai mult facand curse cu tirul Romania - UE si iti scoteai banii de doua ori mai mult + ca loveai si o pi+zda la ocazie, ce? vrei sa il aperi pe jegul de Liviu Dragnea si pe curva de Dancila si pe toti mafiotii Romaniei, ba voi nu ganditi. Acum ce stai in armata suporti toate antrenamentele si te duci la veceu in cabina de la toaleta si mai dai o la+ba cu poza unei gagici, ce sa faci asta e viata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tara nu merita nimic prostule, puteai sa iti castigi painea si in alta parte.

| Andreimat explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu lucrez acolo am intrebat doar, dar daca ca militar platesti daca se fura ceva de ce ca paznic ai zis ca nu?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Andreimat):

Daca esti paznic suporta ei (angajatorul) paguba si te da afara acum depinde de societatea la care lucrezi si nu in ultimul rand la ce scrie in contractul individual de munca. Nu uita ca esti in armata slujesti tara baiete cum ai gresit, te baga sa speli sosete, sa dai cu mopul si sa lustruiesti incaltamintea sunt multe de spus dar e mai bine sa fi atent ok. Apropoo! tu cate conturi pe TPU ai? de ma intrebi de paza, paza e aceiasi numai ca in armata e diferit ii raportezi superiorului tau nu angajatorului s-au menegerului de la securitate.

| Andreimat explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Păi în contract scrie ca sunt altceva nu scrie nimic de paza si nici de plătit, deci nu plătesc nimic concluzia? Si inca ceva gen nu stiu strici ceva si iti dai demisia de la locul de munca pot sa răspunzi penal sau daca iti dai demisia dar nu ai plătit nu iti face nimic?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Andreimat):

Ba tu esti prost s-au te prefaci cu cine am vorbit pana acum, daca in contract scrie ca nu esti la paza si nici de platit, atunci ce esti? muncitor la negru bodyguard. Daca se strica ceva te duci la superior si ii explici ce s-a intamplat ca e mai rau atunci cand il minti, ii spui ce s-a intamplat te uiti in ochii lui (fi barbat) sa ai spatele drept si o sa considere bunul spart drept rebut si il arunca la pierderi si daca se ia de tine ii arati contractul si ii spui ca nu scrie ce esti paznic, ce e asa de greu chiar nu gandesti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Andreimat):

Mai Andreimat tu cand te-ai angajat stiai macar pentru cine lucrezi? pentru ce institutie s-au societate si mai important ce fel de munca se depune acolo ca doar nu o sa te puna sa spargi pietre ca in minele de la Rosia Montana.

| Andreimat explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Sunt plătit dar nu paznic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Andreimat):

Pai atunci ce esti? explica-mi in detaliu ca sa te intelg si sa iti dau un raspuns adecvat, omul lui Dumnezeu.