| TheHunter38 a întrebat:

Ca sa ma inscriu la facultate, imi traba, originalu la diploma de bacalaureat, adeverinta medicala, si certificatul de nastere, dar certificatul de nastere trebuie legalizat?, si foaia matricola trebuie, sau nu?

4 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Da, iti trebuie copie legalizata dupa certificatul de nastere, iar foaia matricola iti trebuie doar daca la facultatea respectiva se intra pe baza de dosar. Daca se intra pe baza de examen, nu isi are rostul foaia matricola.

| BruneTTe a răspuns:

Eu astazi m-am inscris la Medicina si mi-au trebuit:
- diploma de bac + o copie legalizata [ nu toate facultatile cer copia]
- adeverinta [simpla]
- foaia matricola [in xerocopie]
- certificat de nastere in original + copie legalizata
- adeverinta medicala
-4 poze [ la alte facultati se cer 3]

La ce facultate dai? Nu are site [facultatea]? Intra ca sigur scrie acolo ce trebuie dus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici ca n-ar fi internet... Insa internetul este pentru stat pe TPU, nu pentru cautat lista de documente ce iti trebuie la facultate. Sper sa intelegi ca ai mai multe posibilitati de informare acum decat erau in urma cu x ani.
Poate fi si lenea mare... Si sa stii ca depinde de facultate/universitate.

| Estera123 a răspuns:

In primul rand iti cam trebuie niste lectii de romana, dar trecand peste asta iti pot spune cam care acte ar trebui legalizate si care nu:
- in primul rand, daca ai dat Bac-ul anul asta nu are cum sa iti dea diploma asa de repede, asa ca iti va da o adeverinta prin care sa ateste faptul ca ai luat Bacalaureatul si cu ce note si calificative. Aceea trebuie legalizata si depui la dosar doar copia legalizata.
- copia dupa foaia matricola trebuie si ea legalizata (o sa duci foaia matricola in original d-abia cand te hotarasti la care facultate vrei sa ramai din cele la care ai intrat, la fel se intampla si cu originalul diplomei). In cazul in care ai deja diploma, vei lasa in dosarul de admitere doar copia legalizata dupa diploma de Bacalaureat
- copie legalizata dupa certificatul de nastere
-adeverinta medicala nu trebuie legalizata (ar fi si o prostie sa trebuiasca a fi legalizata)
-poze tip buletin (in functie de facultate)
- plus alte cereri tip pe care le vei lua de la secretariatul facultatii si le vei completa, care, evident, nu vor trebui legalizate

Sa nu faci niciodata prostia sa iti lasi diploma de bacalaureat in original la vreo facultate atunci cand dai dosarul de admitere (decat in cazul in care esti foarte sigur ca vei intra si vei ramane acolo), pentru ca daca vei vrea sa iti retragi dosarul, vei pierde mult timp.
Si nu in ultimul rand, este interzis sa dai certificatul de nastere in original. Tocmai de asta exista notari care legalizeaza toate documentele. Lucrul asta atesta ca acea copie este conforma cu originalul. Actele personale (sunt sunt buletinul sau certificatul de nastere) nu se opresc la nicio institutie, decat in cazuri exceptionale, cum ar fi atunci cand trebuie sa iti schimb buletinul, etc.