| Gabriel2007 a întrebat:

Cam cat ar consuma per zi o aeroterma in priza?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Consumul zilnic maxim al unei aeroterme mici de 2000W (2KW) este
2KW x 24 ore = 48 KWh

| carevaescu a răspuns (pentru Bula):

Nea Bulă

2kW/h x 24h = 48kW
Hașurile se dușmănesc și se elimină.

De aceea la factură nu plătești kilowați-oră ci doar kilowați.

Mai are un pic și vine și comanda mea de pe tazz.

Unitatea de măsură kilowați-oră măsoară rată de consum. Adică câți kilowați consumi într o oră. Tu nu plătești rata de consum tu plătești cuantumul de kilowați.

Băi s au înmulțit curierii imigranți în București și tot aștept o oră. Cred că unii livrează cu trotinetele.

| Bula a răspuns (pentru carevaescu):

Mai, Catavanescule,
Tu ai fost total absent la orele de fizica-electricitate!
PUTEREA se masoara in Wati (1KW=1000W), iar
ENERGIA consumata se mosoara in PUTERE x TIMP, adica in KWh.

| carevaescu a răspuns (pentru Bula):

Știi ce, bă Bulă, ai dreptate. laughing)

| Bula a răspuns (pentru carevaescu):

Eu de obicei am dreptate! tongue
rolling on the floor

| darrio2007 a răspuns:

Depinde cati kw/h consuma.

| mihai69 a răspuns:

Oricât, între 0 și cca 50 kWh.
În funcție de putere, setare, temperatura ambiantă, izolația incintei unde funcționează etc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Aeroterma nu stiu dar am avut eu calorifer electric cativa ani si venea factura la curent 1500 lei odata la 2 luni. Cred ca mai putin consuma un aer conditionat, am inteles ca si ala face caldura

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Ai grija, are consum. S-ar putea sa te trezesti cu - cateva sute de lei la factura de curent!

| carevaescu a răspuns:

Scrie pe aerotermă - dacă nu găsești un abțibild alb cu specificațiile energetice, atunci ar trebui să vezi în manualul aerotermei. Acum depinde și la ce nivel de încălzire o setezi.

Așa ca idee aerotermele mici consumă între 1500 și 2000 de wați per oră - dacă funcționează încontinuu și la maxim, adică cam 36 - 48 de kilowati într o zi.

| KovacsB a răspuns:

Zi lumina sau 24h?

| carevaescu a răspuns (pentru KovacsB):

Deși cred că știu la ce te referi... află că o "zi lumină" se referă de fapt la distanță, anume distanța pe care o parcurge un foton într o zi pământească.

O zi lumină ar fi 26 000 000 000 de kilometri. Îți pot garanta că dacă utilizatorul are asemenea așteptări de la o aerotermă, sigur nu știe să o folosească.

| KovacsB a răspuns:

Bula e baiat ok, dar in situatia de sus iti dau dreptate tie.
Bula daca pierde manualul nu stie ce sa mai faca.