| GolopențaAdrian a întrebat:

Cand a aparut internetul si motorul de cautare Google in Romania?

Răspuns Câştigător
| florin223 a răspuns:

Salut

Hai sa clarificam un pic situatia:Cea mai mare corporatie din lume a fost oficial lansata in anul 1998 cu o investitie de aproximativ 100.000 de dolari. Google a aparut prima data pe domeniul.com pentru toata lumea iar usor au lansat pachete lingvistice pentru toate tarile.Deci a aparut in 98 si sa extins cu limba si cu totu pana azi putea fi accesat de oricine si atunci si acum

Cu internetul treaba e alta.Internetul nu e altceva de cat o multime de pc uri legate unul de celalat. spre exemplu tpu.ro este tot un pc care poate fi accesat are o platforma instalata si noi il folosim drept site.De aici si numele pc ului care il tine se numeste server.internetul a aparut undeva prin 1974 (prima retea locala) si sa extins in retea nationala si apoi in retea locala

Deci tu cand intri pe youtube in spatele adresei youtube.com este un ip (cum ai si tu ) si intri intr-un server care gazduieste acel continut. google asta face cauta in servare cuvintele care ii le scrii tu

5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

De ce nu ai scris intrebarile astea pe google? Nu mai trebuia sa astepti atat.
Dar uite :
https://ro.wikipedia.org/wiki/Internet
https://ro.wikipedia.org/wiki/Google_Rom%C3%A2nia - 2010.

| untu a răspuns:

Internetul a aparut ceva mai tarziu dupa aparitia calculatoarelor cu discheta cam in jurul anilor 1980-1982! Iar motorul de cautare GOOGLE a aparut in Romania in anul 1998 (anul fondarii), pana acum internetul are in jur de peste 10 miliarde de siteuri din intreaga lume!