| Utilizatoare123 a întrebat:

Cand investim in etf-uri, suma initiala investita va fi recuperata odata cu dividendele (profitul) la sfarsit?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu cred că înțelegi cum funcționează investițiile.

Atunci când investești într-un ETF cumperi niște unități de fond la prețul momentului. Prețul acestor unități variază în timp, adică pot crește sau pot scădea. Dacă la un moment dat decizi să vinzi unitățile, le vei vinde la prețul din acel moment. Dacă este mai mare decât prețul la care le-ai cumpărat, câștigi. Dacă este mai mic, pierzi.

Dividendele reprezintă o sumă de bani pe care fondul poate decide să o distribuie investitorilor, fiecăruia proporțional cu deținerea sa. Dacă deții 100 de unități de fond și se oferă dividende de 50 de cenți per unitate, vei încasa 50$.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce inseamna sfarsit?
Cand vinzi depinde la pretul la care vinzi ca sa recuperezi invesitia sau nu