| Voloceai_Alina_1992 a întrebat:

Care arbore din america de sud este numit de aborigeni,,Cauco",ceea ce inseamna,, Lacrimile copacului"?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ii spun Caucho.Si se refera la arborele de cauciuc.I se spune arborele care lacrimeaza. Daca scobesti in coaja lui picura acel lichid care se foloseste la cauciucurile de masina.

| SuperWomen a răspuns (pentru darrio2007):

Mersi mult de raspuns mi-ai fost de ajutor

| darrio2007 a răspuns (pentru SuperWomen):

Pentru putin.

| Veronicapapushica a răspuns (pentru darrio2007):

Stiii acest raspuns nu este valabil... Trebuie sa zici care arbore,,,

| darrio2007 a răspuns (pentru Veronicapapushica):

Arborele-de-cauciuc (Hevea brasiliensis) este un arbore tropical din familia Euphorbiaceae, din seva (latex) căruia se produce cauciucul natural.
Sursa:http://www.timisoaraexpress.ro/......uciuc_7065