| CsGo1234567 a întrebat:

Care e diferenta dintre fimoza si parafimoza? e un subiect interesant

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Parafimoza este o complicatie a fimozei.
Astfel, fimoza este prezenta unui inel balano-preputial prea strans care nu permite decalotarea capului penisului, sau o permite cu mari dificultati.
Parafimoza este situatia in care, in timpul unei erectii, capul penisului s-a decalotat, dar nu se mai poate recalota, preputul actionand ca un garou, sugrumand circulatia sanguina. Astfel, sangele din vene nu poate parasi zona, dar ceva sange arterial ajunge la inceput (din cauza presiunii arteriale mai mari), ceea ce duce la umflare exagerata a capului penisului. Daca nu se actioneaza pentru indepartarea strangularii, in cateva ore/zile, se intrerupe si circulatia arteriala si capul penisului se necrozeaza fiind nevoie de amputatie.
Fimoza se poata trata fara urgenta, pe cand parafimoza este o mare urgenta, putand duce la mutilari grave daca nu e tratata la timp

| CsGo1234567 explică (pentru Brigaela):

Multumesc si mersi

4 răspunsuri:
| ady773 a răspuns:

La bărbatul necircumcis există un pliu cutaneo-mucos care acoperă glandul (capul) penisului, numit prepuţ. Fimoza apare atunci când prepuţul este prea strâns în jurul penisului şi nu permite decalotarea acestuia. Parafimoza se produce printr-un mecanism invers, atunci când prepuţul este împins în spatele glandului, rămânând blocat acolo, ceea ce constituie o urgenţă medicală, spre deosebire de fimoză, care are o evoluţie mai simplă, benignă.

| CsGo1234567 explică (pentru ady773):

Mulumesc!

| ady773 a răspuns (pentru CsGo1234567):

Cu placereplacere CsGo1234567! Ma poți ajuta și pe mine? Îmi poți da te rog mult un răspuns la chestia asta?
"Într-un hotel, la etajul 51, un bărbat a fost găsit mort! Ușa fusese închisă cu un sistem de blocare din interior de către mort (înainte de a muri, clar)! Acesta zăcea pe un scaun în fața uneia dintre ferestrele camerei! Covorul de sub perdeaua ferestrei era ud! Singurul zgomot din cameră era cel al aerului condiționat! Un glonț îi intrase pe la ceafă și îi rămăsese la baza craniului! Legiștii au determinat că a fost ucis exact unde era așezat, și că s-a tras de la o distanță de 30 de metrii, în urmă cu câteva ore! Având în vedere că fereastra era închisă din interior și rămâne neatinsă și ușa nu era forțată, cum a fost asasinat omul?"