| dtgkjdht a întrebat:

Care e diferenta dintre oras-stat si imperiu?

Răspuns Câştigător
| FataCareRadeDinOrice a răspuns:

Un oraș-stat este un stat format din teritoriul unui oraș. Orașele-stat au apărut încă din antichitate. De-a lungul timpului caracteristicile orașelor-stat au suferit schimbări în funcție de perioada istorică și de mulți alți factori.
Orașele-stat contemporane dispun, ca orice stat, de autorități politico-administrative proprii, cum sunt: președinte, guvern, legislație, poliție etc.

IMPÉRIU, imperii, s. n. 1. Stat monarhic care are în frunte un împărat; împărăție. 2. Teritoriu cuprinzând un stat dominant (marea metropolă) și posesiunile lui coloniale.

Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Imperiul este format din mai multe state, statul este unul singur ce cuprinde orașe, districte/județe etc. iar orașul...e oraș.

Răspuns utilizator avertizat